Janáčkův máj

Moravskoslezský


Literární naděje ze Šumbarku zaujala Slováky

Veronika s ředitelem školy Václavem Hujerem.

Čtrnáctiletá Veronika Vértešiová zazářila v mezinárodní literární soutěži Jana Kollára, kterou vyhlašuje Slovenský literární klub.

Porotu oslnila mladá spisovatelka povídkou nebo spíš fabulovanou reportáží o tom, jak její maminka vyhrála setkání se slovenskou skupinou No Name. A proč takový námět? „Jelikož soutěž vyhlašují Slováci, tak bylo podmínkou téma, související se Slovenskem,“ vysvětluje Veronika. Do povídky obratně zakomponovala prvky reportáže včetně přímých řečí, které působí velmi autenticky. Obzvlášť ty slovenské. Za své dílo si převzala v prosinci v pražském Nostickém paláci cenu, získala druhé místo.

Veronika nebyla v soutěži žádným nováčkem. V jejím případě se dá říci, že co účast, to úspěch. Vloni jí porota udělila třetí místo. „Každým rokem se posouvám o jednu příčku nahoru. Mám naději, že za rok by to mohlo být prvenství,“ směje se Veronika. K psaní se dostala přes svého bratra. Také on prokázal tvůrčí talent a pravidelně se literárních soutěží účastní. „Vždycky jsem bráchu obdivovala, ale sama jsem se přihlásit netroufla. A tak jsem psala, jak se říká, do šuplíku. Před rokem jsem si řekla, že to prostě zkusím,“ vypráví Veronika. Vstup do soutěže se však mírně zkomplikoval. „Když jsem chtěla povídku vytisknout, zastávkovala nám tiskárna a vypadalo to, že prošvihnu termín odeslání. Pravidla naštěstí umožnila, abych dodala svůj text mailem, tak jsem to na poslední chvíli stihla,“ dodává. Když se dozvěděla, že získává třetí místo, byla prý hodně překvapená. „Brácha taky. A myslím, že mou tvorbu začal brát konečně vážně,“ usmívá se.

Její úspěch je také úspěchem školy. Ředitel Václav Hujer neskrývá radost. „Na naší škole máme několik výjimečných talentů. Veronika mezi ně patří. Má mé uznání i celého učitelského sboru,“ říká Václav Hujer.  

Mladá literátka si s myšlenkou studia tvůrčího psaní zatím nepohrává. V budoucnu se vidí spíš na veterinární škole. „Není vyloučeno, že to nevyjde a kdo ví, čemu se nakonec budu věnovat. Pokud za rok na přijímačkách uspěju, budu jednou nejspíš zvěrolékař, který občas sepíše povídku. O náměty v tomto oboru asi nebude nouze,“ uzavírá Veronika.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz