Janáčkův máj

Moravskoslezský


Ostravská Bedřiška pohledem zevnitř

Naposledy upraveno: 17.05.2012 22:38
Patrik

Ostrava - Poruba: Nečekaný pohled na  komunitu Romů v ostravské osadě Bedřiška nabízí výstava na Biskupském gymnáziu v Ostravě, která je veřejnosti přístupná od 11. května. Její autorka, učitelka Biskupského gymnázia PaeDr. Radana Parmová, na sedmi panelech propojuje fotografie, autentické texty, dokumenty a dětskou kresbu se svými portréty. Portréty vznikaly postupně od roku 2009 a zachycují obyvatele Bedřišky a jejich děti a staly se cestou k navázání vztahu k této vyloučené komunitě.   „Dlouhodobě se zabývám  poznáváním a ochranou přírody svého okolí a sama nejenom kreslím, ale také organizuji projekty a plenérové happeningy, některé akce jsou celostátně koordinované Českým svazem ochránců přírody. Vyloučená lokalita za plotem  postindustriálu  je pro mě velké a velmi naléhavé téma.“ vysvětluje svou motivaci Parmová. Na výstavě však nečekejte beznaděj - spíš  paradoxně máte šanci prožít hřejivou úlevu: To jsou přesně oni - Romale!  Výstava je koncipována jako putovní a ve vestibulu Biskupského gymnázia bude k vidění do 12.června 2012. Romské děti z osady navštíví svou výstavu také a navíc budou moci zažít výuku v lavicích vedle studentů, s kterými se už na Bedřišce poznali.

Pavel Stuchlý

Biskupské gymnázium v Ostravě

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz