Janáčkův máj

Moravskoslezský


AHOL GALLERY vystavuje: Melodie v duši Lenky Kocierzové

– AHOL - SOŠ

Ostravská grafička, výtvarnice, ilustrátorka, kronikářka a průvodkyně, bytostně svázaná s rodnými Vítkovicemi – to vše a ještě více je Lenka Kocierzová.

Její typické černobílé kresby nezapřou původní profesi kresličky ve firmě ZAM v Ostravsko-karvinském revíru, jejich náplní je však především život žen, jejich sny a touha, skryté bolesti. Protipólem smutku jsou pak barevné ilustrace pro děti a kresby květin a zvířat pro naučné stezky. Motivy rodného města a čtvrti se osobitým způsobem odrážejí v několika kalendářích – ať už je to zjemnění a poetizace typické industriální architektury prostřednictvím ženského motivu (Ostravské Evy 2002) nebo nostalgický pohled na mizející svět autorčina dětství (Kalendář Vítkovic 2007), ale setkat se s nimi můžeme napříč celým jejím dílem – Ostrava a zejména Vítkovice představují v autorčině tvorbě vedle ženského osudu a těla ten druhý „úhelný kámen“, na němž staví.

Od roku 2006 spolupracuje Lenka Kocierzová se sklárnou MOSER , a. s. v Karlových Varech. Po první realizaci podle jejího grafického návrhu (váza Eva Malostranská) do současnosti vzniklo 25 křehkých skleněných artefaktů, které Ostrava mohla nedávno vidět v Domě knihy Librex. I u nich dominuje ženské téma, něžně erotické rysy, zasněnost, melancholie, ale i po povrchem skrytá vášeň a vnitřní síla ženy (vázy Z jednoho kořene, Carmen, Měsíční zátoka). Práce s jejími motivy byly vystaveny ve Frankfurtu nad Mohanem, v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a na dalších výstavách této světoznámé sklárny.

Autorka má v současnosti za sebou přes dvacet samostatných výstav v České republice, na Slovensku a v Polsku. Její grafiky zdobí soukromé sbírky v Kanadě, Anglii, Rakousku, Polsku i na Ukrajině. Současná výstava ve  vítkovické AHOL GALLERY pod názvem „Melodie mé duše. Grafika a volná tvorba.“ představuje v jejím díle určitý posun.

Po černobílých kresbách zde autorka představuje kolekci barevných obrazů, ve kterých ale zůstává pro ni charakteristická černá linka. Razantní barevné plochy odděluje, ale zvýrazňuje a propojuje základní motivy "malovaných koláží". Vepsané příběhy barva umocňuje, romantizuje a dramaticky řeší odpovědi na sinusoidy života ženy.

Vernisáž, která se uskuteční v úterý 8. 1. 2013 v 16 hodin, je komponována jako hudebně dramatické pásmo na motivy Mériméeovy Carmen,, v němž zazní i verše Lenky Kocierzové ze sbírky Tělem psáno. Pásmo v provedení studentek AHOL – SOŠ navozuje  ústřední motiv výstavy – motiv ženského osudu a vnitřní síly ženy, jenž sjednocuje autorčinu grafiku, volnou tvorbu i návrhy pro sklárnu MOSER. Výstava potrvá do 15. 2. 2013.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz