Janáčkův máj

Moravskoslezský


Petr Sznapka: Normální člověk by na Přednádražní ulici žít nechtěl

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Některým domům na Přednádražní ulici v Přívoze hrozí zřícení. Obyvatelé, z nichž většina jsou Romové, se musí vystěhovat. Jsou chudáci, kteří nemají na vybranou anebo si za svou situaci mohou sami? „Politici budou raději zřizovat různé instituce nebo funkce, které nic nevyřeší a pouze stojí nás, poplatníky, další peníze. Za názor mnoha lidí, že jsou „nefachčenka“, si mohou Romové sami, i když mezi nimi najdete výjimky,“ říká Petr Sznapka, externí fotograf České tiskové kanceláře, který jako jeden z mnoha novinářů jezdí  na Přednádražní ulici fotit. Za poslední dobu tu viděl spoustu špíny, nepořádku, bídy.

Lidé obdrželi úřadní rozhodnutí, že se musí ze zdevastovaných domů vystěhovat.  To odmítli. Jaká je na Přednádražní ulici atmosféra teď?

Fotil jsem v době, kdy to tam nejvíc vřelo. V pátek oznámili zástupci stavebního úřadu 24 hodinový termín na vystěhování, v sobotu se emoce stupňovaly a v pondělí bylo zvláštní dusno, kdy se čekalo, jak zareaguje stavební úřad na to, že obyvatelé zůstali. Atmosféra je tam napjatá a bude ještě víc. Je otázka, kdy někomu ujedou nervy a pustí se do úředníků.

Romové si myslí, že když si domy sami opraví, úřady je nechají bydlet dál. Je to podle vás reálné?

Sotva. Oni nevědí, co to znamená vyhovět stavebnímu úřadu. Opravy jsou jen provizorní a amatérské. Třeba stavební materiál na opravu jednoho domu vzali z vedlejšího domu, který tímhle odsoudili k demolici (stavební úřad nařídil okamžitou demolici jednoho z domů). Rozebrali ho. Totálně ho rozložili během pár dní tak, že zůstaly jen obvodové zdi. Všechny stropy zmizely. Z těch udělali zátarasy na balkony, cihlami zase zazdili díry do sklepů. Jenže takovým způsobem se to nedělá. Nejde přece balkon zabezpečit tak, že zkřížíte dvě prkna a přibijete je tam. Oni mají úplně jiné hranice pocitu bezpečí nebo nebezpečí než normální člověk. To, co je pro nás ohrožující, oni neprožívají. Ale není to jen bezpečnost, kterou vnímají jinak než my. Je to i pořádek. Když se celé osazenstvo ulice mobilizovalo a začalo uklízet, viděl jsem chlapa, jak veze na kolečkách veškeré svinstvo z úklidu cesty a míří to vysypat do sklepa. Udělali byste to? Nevím, jestli to s úklidem myslel vážně nebo to byla jen hra před kamerami a foťáky.

Jak vypadají byty uvnitř?

Jsou byty a byty. Procházel jsem se v obýváku, který sice nezářil luxusem, ale byl čistý, vkusně zařízený a udržovaný. Hned ve vedlejší bytové jednotce bylo něco, co jsem pak dlouho nemohl vydýchat. Záchod, ze kterého kvůli nefunkční kanalizaci vytékaly veškeré výkaly z horních pater. Teklo to i přes výpusť do vany, která toho byla plná. Když jsem tam vešel, šel jsem po čemsi, co připomínalo mech. Myslím si, že to byly výkaly pod zbytky koberce linolea a sutě.

Zeď mezi oběma byty byla úplně vlhká, prolezlá tím vším smradem. Měl jsem pořád na paměti, že se nesmím ničeho dotýkat, protože mezi obyvateli se šíří žloutenka. Když jsem pak přijel do kanclu, ihned jsem letěl do sprchy.

Jak mohli v takových podmínkách žít?

To není všechno. Když tam byli lidé ze stavebního úřadu, nestačili se divit, co jsou schopní obyvatelé s baráky udělat. Například plynové potrubí bylo ucpané ponožkou. Co kdyby někdo ve sklepě ten plyn pustil? A nebo: v patře nahoře si udělali krb tím stylem, že do komína vybourali díru. Všechno bylo ohořelé, dřevěná podlaha spálená….

Je to škoda, nechat domy chátrat.

Baráky se kdysi prodávaly za 26 milionů, přičemž od začátku bylo jasné, že je to jenom počáteční investice a mnohem větší investice by si vyžádalo tyto domy opravit. Vždyť před mnoha lety to byla velice pěkná kolonie. Dnes to jsou trosky. 26 milionů se ale vyplatí dát i za pozemek. A než se domy zbourají, dá se něco vydělat na nájmu, ne? Malý dvoupokojový byt, jehož kvalita je úděsná, stojí čtyři a půl, pět tisíc měsíčně. Bez služeb. Naprosto neadekvátní.. A stát nájemníkům jim na bydlení přispěje. A čím větší nájem, tím větší příspěvek.  Toto je pro pronajímatele nemovitostí obecně výhodná situace. Legislativa umožňuje, že dostávají peníze na účet rovnou ze sociálky.

Největší dopad má kauza na děti. Kolik jich tu je?

Více než stovka. Zvolená „starostka ulice“, jak jí říkají, jich má sama deset. A je jí čtyřicet let. Jedenáctičlenná rodina se tísní ve dvou pokojích. Pro mě je to nepředstavitelné. Vždyť v dnešní době je extrém mít čtyři děti, protože by málokteří rodiče takovou rodinu uživili. Jenže spousta obyvatel Přednádražní ulice nepracuje a žije z dávek. Ty mají sloužit jako polední záchrana a ne jako náhražka mzdy. Zavání to kalkulem.

A co Kumar Vishwanathan?

Na jedné straně jeho organizace Vzájemné soužití odvádí skvělou práci. Byl jsem svědkem, kdy na Přednádražní ulici přišly čtyři jeho kolegyně nebo aktivistky, měly pastelky, papíry, posbíraly děcka a šly si s nimi hrát. Ale to jeho nabádání, aby lidi dělali to nebo ono, stavěli se proti rozhodnutím úřadů, se mi nelíbí.

Co bude podle vás následovat? Jak bude celá kauza pokračovat?

Opravy, které tam lidé dělají, k ničemu nevedou. A investice se nevyplatí. A co bude dál? Umím si představit, že nakonec přijdou těžkooděnci a všechny lidi začnou vyvádět. To bude dramatické, plné emocí. Možná přijde zdejších 180 Romů podpořit další stovka odvedle z Palackého ulice, kde mimochodem obdobná situace vypukne někdy před koncem roku. Tamní nájemníci mají taky před vypršením nájemní smlouvy a jsou seznámení s vyklízením jednoho z domů. Pak by se tu mohlo odehrát něco jako sociální válka…

Jak pomoci takovým skupinám obyvatel?

Na tuto otázku jsem již odpověděl na začátku našeho rozhovoru. Ze všech stran, hlavně politických, slyšíme, že je to komunita, které se musí neustále pomáhat, protože Romové mají jinou mentalitou.  Efekt dajného státu je nulový a my, co celý život pracujeme a do systému odvádíme nemalé částky, na sklonku svého života žijeme na hranici bídy. protože velkou část těchto financí odčerpají sociální dávky a nám nezbude na „poklidné důchodové stáří“. Dal bych ty peníze nemocným, důchodcům nebo postiženým. Ne těm, kteří mají zdravé ruce, nohy i hlavu. Já myslím, že má odpověď je jednoznačná.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz