Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Čeladné se úspěšně učí starat se o nové pacienty

Milan Bajgar

Aktuální rozhovor s ředitelem Rehabilitačního centra Čeladná panem Milanem Bajgarem.

Pane řediteli, jaký byl pro Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné uplynulý rok? Co pro vás bylo největší změnou?

Od 1. dubna minulého roku je k přijetí do odborného léčebného ústavu - Beskydského rehabilitačního centra - potřeba schválení pobytu revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Zároveň zdravotní pojišťovny zpřísňují požadavky na míru postižení a tíži onemocnění, se kterou pacienta vyšlou k léčbě do odborného léčebného ústavu. Ve zkratce snad můžeme říci, že především pacientům s bolestmi páteře, kteří nemají zároveň těžké bolesti nebo výpadky síly v oblasti dolních končetin, nebude pobyt zdravotními pojišťovnami hrazen. Myslím, že pro nemocné to může být velký problém. Na ambulantní péči se často čeká několik týdnů a mnoho onemocnění se léčí daleko efektivněji při hospitalizaci. Myslím, že  zdravotní pojišťovny nic neušetří. Spíše budou nemocní léčeni déle, budou déle v pracovní neschopnosti, déle budou brát. léky. V konečném součtu nebude léčení levnější, naopak, odčerpá z prostředků zdravotního a sociálního pojištění peněz více.  

Můžete vysvětlit rozdíl mezi lázněmi a léčebnými ústavy?

Do lázní i odborných léčebných ústavů schvalují pobyty revizní lékaři pojišťoven. Lázeňské pobyty byly zkráceny na tři týdny, v odborných léčebných ústavech, jakým je i naše centrum, se mohou pacienti léčit déle, až tři měsíce. Do lázní většinou nejsou přijímáni nesoběstační pacienti a pacienti s inkontinencí. V odborných léčebných ústavech, tedy i BRC, je mnohem větší počet personálu než v lázních. Tento vysoký počet zdravotnického personálu v našem typu zařízení je vyžadován přímo ve smlouvách se zdravotními pojišťovnami a umožňuje i péči o hůře mobilní pacienty po úrazech, operacích a závažných onemocněních. Vyšší počet personálu, především fyzioterapeutů a sester, umožňuje v odborných léčebných ústavech intenzivnější a více individuálně zaměřenou  péči. Například každodenní individuální cvičení s fyzioterapeutkou nebo fyzioterapeutem. A to je základ efektivní péče. Snad bychom mohli vytvořit řadu: wellness hotel – lázně – odborné léčebné ústavy – nemocnice.

Jaké byly loni ekonomické výsledky rehabilitačního centra? Můžete říci, kolik jste v minulých letech proinvestovali?

V roce 2011 jsme měli účetní ztrátu 8 milionů korun, do oprav a rekonstrukcí jsme investovali 15 milionů korun. V roce 2012, který ještě není účetně uzavřen, byl zisk asi 2 miliony, do oprav a rekonstrukcí jsme investovali 11 milionů. Samozřejmě máme úvěry u bankovních domů.

Jak podle vašeho názoru změny v chování pojišťoven dopadají na zdraví lidí, na podmínky lázeňských a rehabilitačních zařízení, na možnosti pacientů rehabilitovat a léčit se?

My zdravotníci jsme si už zvykli na velmi kruté zacházení. Stále žijeme v režimu krizového řízení. Že neznáme budoucnost, tedy podmínky, za kterých budeme léčit naše pacienty, je už normální. Dokonce jsme si už zvykli i na to, že neznáme ani minulost. Regulační mechanismy mohou dopadnout kdykoli s obrovskou razancí.  V zájmu třeba jen nevýznamných „šetření prostředků ze zdravotního pojištění“ se provádějí velmi nerozumné kroky. Navíc je zdravotnictví přímo vydáno na milost politikům. Mnoho dobrých pokusů o reformy zdravotnictví se už rozplynulo pod tlakem místních politiků. Myslím, že my zdravotníci velmi toužíme po stabilitě, postupných změnách, které systém vylepšují. Revolucí ve zdravotnictví už bylo dost.

Ale i přes mnohé nedostatky našeho zdravotnictví je potřeba jasně říci: naše zdravotnictví je vzhledem k penězům, které do něj dáváme skvělé. Je to především zásluhou v naprosté většině obdivuhodných lidí, kteří v léčebných zařízeních slouží našim nemocným. To si málo našich občanů plně uvědomuje. Jsou bez rozdílů ve společenském postavení a příjmech léčeni naprosto stejnými postupy i léky. A starší lékaři si určitě vzpomínají, že tomu tak nebylo vždy.

Jak se se změnou struktury pacientů vyrovnali zaměstnanci, jak moc jste museli změnit jejich přístup a léčebné a rehabiltační metody, přístroje?

Naše zařízení, tedy BRC, muselo v roce 2012 investovat do ubytovacích kapacit i léčebných přístrojů asi 11 milionů korun. Vybudovali jsme bezbariérové koupelny, měnili jsme vybavení pokojů, přijímali další zdravotníky. Koncem roku jsme už přijímali polovinu pacientů přímým překladem z akutních lůžek nemocnic. A tito pacienti, často po vážných onemocněních, úrazech a operacích, vyžadují také intenzívní ošetřovatelskou péči. Zvládli jsme to. My tady pod horami nejsme zvyklí si stěžovat. Jsme velmi rádi, že do našeho zařízení přijímáme stále více pacientů i z Brna a Olomouce. Myslím, že úrovní péče o nemocné patříme k předním zařízením v této zemi. Proto doufáme, že rehabilitační centrum v Čeladné vám bude k dispozici nejméně dalších 111 let. Letos budeme totiž slavit 111 výročí založení lázní v Čeladné.

Co se podle vás dá ve vašem oboru podnikání očekávat?

Ve zdravotnictví bude zcela určitě pořádně dusno. Neustále přibývá starých lidí, tedy stále přibývá konzumentů prostředků ze zdravotního pojištění. Zároveň bude klesat počet lidí, kteří do pytle peněz s názvem zdravotní pojištění přispívají. Za stále větší počet občanů bude platit zdravotní pojištění stát a to jsou peníze z našich daní. Mladí lidé se nehrnou do toho, aby měli alespoň dvě, nejlépe tři děti. A stále mezi lidmi přetrvává podivné přesvědčení, že zdravotní péče je jaksi zdarma. Kvůli třicetikorunovým poplatkům u lékaře se prohrávají volby. Za svého čtyřnohého miláčka lidé bez reptání utrácejí velké sumy peněz, ale za sebe nebo své blízké za zdraví nebo zdravotní péči utrácet odmítají. Takže budoucnost ve zdravotnictví nevidím růžově. Ale snad vás uklidní, že obtíže ve zdravotnictví najdete  i v jiných zemích. Pamatuji se na debatu s předními odborníky ve Vídni o rakouském zdravotnictví. Tam také platí zdravotní pojišťovny různé částky za tentýž výkon ve Vídni a jiné částky v jiných městech. Na můj dotaz, co s tím budou dělat, odpověděli, že nic. Že nemají dost politické síly na to, aby vzali peníze Vídni a nemají dost peněz, aby platili těm na venkově jako těm ve Vídni.

Kde je podle vás vaše úloha?

Odborný léčebný ústav Beskydské rehabilitační centrum bude i nadále sázet na pozici někde mezi lázněmi a nemocniční péči. Budeme se snažit i v budoucnu nabízet z obou to dobré pro naše pacienty. Vysokou odbornou úroveň blížící se nemocniční a zároveň vysoký standard ubytování a veškerý komfort lázeňský. Našim cílem je, aby si pacienti po překladu k nám řekli - teď už je to nejhorší za námi, teď už se to bude jen zlepšovat. Tady mě určitě dají dohromady…


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz