Janáčkův máj

Moravskoslezský


Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci slaví sedmdesátiny

 V sobotu 3. září oslaví Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci 70. výročí svého vzniku. Mezi více než pěti tisícovkami jeho absolventů jsou například tenistka Petra Kvitová, viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík, průmyslový magnát Jan Světlík nebo spisovatel Miroslav Žamboch.

 

„Výročí založení slavíme na den přesně. Do lavic původní německé chlapecké školy usedli žáci Spolkového reálného gymnázia Matice Opavské poprvé 3. září 1946,” zdůrazňuje ředitel školy Vít Schindler a zve na den otevřených dveří gymnázia, které se v minulosti proslavilo zejména kvalitními výsledky tříd zaměřených na matematiku. Mnozí jejich absolventi dnes patří – jako například hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler – k úspěšným finančníkům. „Stovky absolventů, z nichž někteří využili možnost ubytování v našem internátu, si přijdou v sobotu 3. září zavzpomínat na svá studentská léta. Škola je pro ně otevřena od 10 do 14 hodin. Následovat bude mše za zesnulé absolventy, která se bude konat od 14.30 hodin v kostele sv. Mikuláše v Bílovci. A v kulturním domě začne v 17 hodin setkání absolventů ročníků 1950 až 1983,” pokračuje Vít Schindler a připomíná, že oslava výročí školy se koná ve stejný den jako oslavy města Bílovce. To vydalo u příležitosti jubilea gymnázia pamětní minci. „Jen málokteré město se může pochlubit takovým gymnáziem s takovou tradicí,” říká starosta města Pavel Mrva, shodou okolností devátý z deseti ředitelů, kteří stáli v čele školy v průběhu její 70leté historie. „Za tu dobu se gymnázium stalo nedílnou součástí města. Nikdo z místních obyvatel nerozlišuje, kdo je zřizovatelem. Je to prostě naše gymnázium, které proslavilo Bílovec  po celé republice a mnohdy i za hranicemi země.” 

Při školních oslavách organizovaných abiturientským výborem se mohou návštěvníci přesvědčit o tom, jak se v průběhu let změnil interiér monumentální dvoupatrové budovy gymnázia s prvky neorenesance a neoklasicismu i přilehlých staveb vybudovaných v 80. letech minulého století. „Díky tomu, že jsme získali poměrně velké množství finančních prostředků z fondů Evropské unie, došlo jen v posledních šesti letech k zásadním změnám,” upozorňuje ředitel gymnázia. „V učebně, kde se kdysi učila branná výchova, je posilovna, tam, kde žáci pronikali do tajů psaní na stroji, je relaxační místnost sloužící pro výuku tělesné výchovy. Byla zrekonstruována i takzvaná ložnice, která byla kdysi součástí školníkova bytu. Stále se zde sice vyučují jazyky, ale v podstatně modernějším prostředí. Máme zrekonstruovánu učebnu fyziky, laboratoře biologie i chemie. Loni byla opravena fasáda budov z 80. let 20. století, letos vrcholí přestavba prostor, v nichž původně sídlila městská knihovna, na učebny základní umělecké školy a dokončujeme také rekonstrukci sociálního zařízení v budově A. Pokud budeme mít k dispozici dostatek finančních prostředků, chceme zrenovovat fasádu historické budovy a čeká nás také rekonstrukce podlahy v tělocvičně,” uzavírá Vít Schindler svůj rozsáhlý výčet.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Gymnázium v Bílovci bylo 3. září 1946 založeno Maticí opavskou. V roce 1950 úspěšně absolvovalo školu 14 žáků, šlo o první absolventy.

 

Celkový počet úspěšných absolventů školy je 5067. Největší počet maturantů v jednom ročníku je 134 (v letech 1985 a 2001).

 

• Během 70 let zde učilo 175 učitelů, 81 externích učitelů a 14 zahraničních lektorů. Školu vedlo 10 ředitelů (Antoním Frantl, Jan Hanák, Miroslav Rusek, Ota Hon, Bedřich Špaček, Petr Bujok, Radmila Horáková, Václav Vaněk, Pavel Mrva, Vít Schindler), nejdéle ve funkci Miroslav Rusek – 17 let.

 

• V roce 1974 bylo gymnázium ministerstvem školství pověřeno péčí o žáky talentované v matematice.

 

• Název Gymnázium Mikuláše Koperníka nese škola od roku 1978.

 

• V roce 1988 založili žáci gymnázia KOKOS (KOperníkův KOrespondenční Seminář), který funguje nepřetržitě již 28 let. Jde o třetí nejstarší matematický korespondenční seminář na území Česka a Slovenska.

 

• Gymnázium patří mezi zakladatele mezinárodní matematické soutěže DUEL, která probíhá nepřetržitě od roku 1993.

 

• V květnu 1995 se v aule školy poprvé konal Unplugged – hudebně dramatický festival organizovaný žáky gymnázia. Gymnázium nabízí začínajícím hudebním skupinám zkušebnu s nahrávacím studiem.

 

Kontakt:

Mgr. Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka Bílovec, příspěvkové  organizace

17. listopadu 526, 743 01 Bílovec

E-mail: vschindler.gmk@gmail.com

Tel. č.: +420 556 414 431

GSM: + 420 732 902 960

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz