Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Holešově dnes skončila celostátní Fyzikální olympiáda, vyhrál ji student z Karviné

soutěžící

 

Holešov ve Zlínském kraji se stal od pondělí 24. 2. do čtvrtka 27. 2. dějištěm nejvyššího kola Fyzikální olympiády. Z celé republiky se sem sjelo čtyřicet šest talentovaných studentů, aby ukázali, jak si dokáží poradit s náročnými teoretickými i praktickými úlohami. Vítězem se stal Martin Raszyk z Gymnázia Karviná, na druhém místě se umístil Václav Miřátský z Gymnázia Pelhřimov a třetí příčka patřila Martinovi Horovi z Gymnázia Plzeň. Nejúspěšnější řešitelé budou během července reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Kazachstánu. Od partnera soutěže, Skupiny ČEZ, každý z nich získal příspěvek 10 000 Kč na další vzdělávání.

 

Účastníci 55. ročníku Fyzikální olympiády řešili úlohy, které se v běžných učebnicích nevyskytují, a které by svou náročností mnohdy překvapily i samotné učitele. Nad výsledky čtyř teoretických a  jednoho experimentálního příkladu si tento týden lámalo hlavu čtyřicet šest středoškoláků. „Studenti každý den počítali a měřili. Odpoledne následoval kulturní či vzdělávací program. Navštívili fyzikální laboratoř Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a také se zúčastnili zajímavých přednášek, například na téma: Od slunečních plachetnic ke světelným motorům,“ popisuje Zdeněk Janalík, zástupce organizátorů olympiády a ředitel Gymnázia v Holešově, které ve dnech 24. 2. až 27. 2. mladé fyziky z celé ČR a spolu s nimi také dvacet pět odborných hodnotitelů hostilo.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v místním barokním zámku. Zúčastnila se ho i Martina Sýkorová, náborová specialistka Skupiny ČEZ. „S radostí jsem klukům předala šeky, výhru si určitě zaslouží. Přála bych si, aby v budoucnu zavítali do našich provozů a třeba s námi také navázali profesní spolupráci. Potenciální zaměstnanci s dobrou kvalifikací nám stále scházejí,“ usmívá se paní Sýkorová, která finalistům přijela předat šeky na 10 tisíc korun a představit možnosti profesního uplatnění v energetice.

 

Z prvního místa se radoval Martin Raszyk, student Gymnázia Karviná. „Mám velkou radost, že mi vítězství neuniklo. Loni jsem se totiž umístil na druhém místě. Hodily se mi zkušenosti z jiných soutěží, ale hlavně systematická příprava, četba odborné literatury a počítání příkladů z minulých ročníků,“ hodnotí svůj výsledek Martin. Václav Miřátský z Gymnázia Pelhřimov říká: „Jsem nadšený, je to prostě skvělý pocit.“ Martin Hora z Gymnázia Plzeň popisuje: „Nejnáročnější byl pro mě praktický příklad. Musel jsem si postup dobře rozmyslet a všechno správně změřit, abych neudělal žádnou chybu.“ Letos v červenci budou nejlepší řešitelé reprezentovat ČR na Mezinárodní olympiádě v Kazachstánu. Z loňské soutěže v Dánsku si čeští zástupci přivezli jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

 

Tři nejúspěšnější účastníci získali symbolický šek v hodnotě 10 000 Kč. Finanční odměnu využijí na pomůcky potřebné pro studium na jedné z technických vysokých škol. Tuto částku stejně jako věcné ceny věnovala Skupina ČEZ, která je již pátým rokem partnerem olympiád. „Společně s organizátory této jedinečné soutěže se snažíme ukázat studentům i veřejnosti, že fyzika a další přírodní vědy jsou velice zajímavými a perspektivními obory,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

 

Pro školy, které připravují své žáky na Matematické a Fyzikální olympiády, Nadace ČEZ připravila také soutěž o Oranžovou učebnu. Jedna z nich tak může získat finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie či technických předmětů, popř. v laboratořích.

 

Více informací na http://www.facebook.com/PracevCEZu

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz