Janáčkův máj

Moravskoslezský


Rodinám i osamělým seniorům pomáhá Armáda spásy

:  Nízkoprahový klub v Armádě spásy využívají děti třeba jako zkušebnu pro svou kapelu.  Na snímku zapózovaly Kristýna, Kateřina a Denisa.

Ne každý umí zvládat těžké životní situace. A když není po ruce nikdo z rodiny, o koho by se dalo opřít, může nastat problém. V takových situacích pomáhá osamělým a bezradným lidem Armáda spásy. Zaměřuje se zejména na sociálně slabé seniory a zdravotně postižené.

Na Šumbarku působí Armáda spásy už od devadesátých let. Kdysi tu jen vydávala obědy, od roku 2007 začala poskytovat i sociální služby.

„V týdnu od pondělí do čtvrtku k nám chodí naši klienti, především jsou to staří lidé v nouzi. Měli jsme tu pána, kterému zemřela žena, uměl si uvařit jen čaj.  Anebo jiný případ. Vdovec nevěděl, jak zaplatit sipo, protože to dělala vždy jeho manželka. Nedokázal vyřídit přeplatek nebo nedoplatek, nebyl schopen zrušit nebo objednat kabelovou televizi a podobně,“ popisuje Libuše Roseová, koordinátorka centra Armády spásy na ulici Obránců Míru. Se starými lidmi řeší problémy, které by jiným lidem přišly banální. Například jak používat mobil nebo počítač. „Tak jsme založili počítačový klub, funguje každé úterý od půl desáté dopoledne. O něj je velký zájem. Jindy se společně učíme vařit nebo procvičujeme paměť,“ dodává.

V pátek se v Armádě spásy scházejí všichni na volném programu.

K seniorům, jimž zdravotní stav nedovolí přijít, dochází pracovníci Armády spásy po dohodě přímo domů.

Armáda spásy se věnuje i dětem. Na Šumbarku provozuje nízkoprahové zařízení, kam si mohou děti od 6 do 15 let přijít zahrát na hudební nástroj, zatančit nebo si jen tak popovídat. „S každým dítkem pracujeme individuálně a nenucenou formou. Tak, aby se bavilo a zároveň se něco naučilo,“ říká Libuše Roseová. Hitem posledních týdnů jsou tréninky elektrodance. Oblíbené jsou různé výlety, které s dětmi podnikají zaměstnanci Armády spásy. Že jsou mladí nadšení, potvrzují čísla: Za minulý rok přišlo do klubovny 199 dětí.

Hodné tety, jak děti pracovnicím Armády spásy rády říkají, se někdy promění v učitelky. Když přijde někdo, kdo potřebuje doučování. „Teď o prázdninách pomáháme některým žákům s přípravou na opravné zkoušky,“ pokračuje Libuše Roseová.

Pomocnou ruku podá organizace i maminkám, které řeší složitou rozvodovou situaci. I k nim chodí sociální pracovníci přímo domů, pokud si to ženy přejí. „Pomůžeme s vyplňováním žádostí, s hospodařením, vedením domácnosti, s výchovou dětí, aby na to nebyly samy. Někdy se lidé chtějí jen svěřit, promluvit si. I to je důležité,“ dodává Libuše Roseová.

Samostatnou kapitolou jsou levné obědy. Senioři a osoby se zdravotním postižením za oběd zaplatí padesátikorunu, ostatní 63 korun. Jídlo mohou sníst přímo v jídelně nebo si ho odnést domů.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz