Janáčkův máj

Moravskoslezský


"Do Ostravy vkládám velké naděje," říká Josef Pleskot

Jako dítě chtěl být lesníkem, o několik let později jej však oslovila architektura, kterou následně vystudoval a stal se tak, jak s nadsázkou říká, služebníkem společnosti a člověkem, který nerozumí ničemu, ale mluví do všeho. Pod jeho vedením vznikla spousta objektů, které reprezentují českou architekturu na mezinárodních přehlídkách. Většina Ostravanů si jej však spojí s Dolními Vítkovicemi, Gongem či nově otevřeným Světem techniky, za jehož návrh získal před několika dny cenu Architekt roku.

Dostal jste spoustu ocenění, kterého si vážíte nejvíce?

Hodně si považuji mezinárodní ceny za nejlepší cihlovou stavbu v Evropě, kterou jsem dostal ve Vídni za průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, jenž vznikal ještě za prezidenta Václava Havla. Ta stavba je mi velmi blízká a v mém životě představovala určitý milník, protože jsem si vždycky představoval, že architektura je prostředkem k tomu, aby se spojovaly některé jevy, nebo dokonce světy, aby se překračovaly hranice a aby se lidé mohli setkávat. A val byl inspirovaný právě touto myšlenkou.

Jak důležitá je pro vás nově získaná cena Architekt roku?

Vážím si všech cen. Mám ale moc rád ocenění od mých kolegů. A ti právě byli v porotě Architekta roku. Dalším důležitým faktorem je to, že cena byla sice udělena za Svět techniky ve Vítkovicích, ale byla zároveň i za práci pro Ostravu během posledních pěti let, kdy tady vznikly objekty všech typologických druhů.

Co obnáší práce architekta?

Karel Hubáček, slavný český architekt a autor známého objektu na Ještědu, řekl, že architekt je člověk, který nerozumí ničemu a mluví do všeho. To je svatá pravda, sám jsem se o tom mnohokrát přesvědčil, protože stavba je sestavena z mnoha komponentů, kterým architekt nerozumí, a přes to musí mít povědomost o tom, proč tam jsou. Dále musí umět vést dialog, stavět domy do určitého kontextu a rozumět mentalitě lidí současnosti a předvídat mentalitu v budoucnosti. S tím vším je propojeno navrhování staveb.

Která z vašich budov je vám nejbližší?

Podívejte… Když máte deset dětí, tak nedokážete říct, které máte nejradši. Honza je introvert, Petr je extrovert, třetí je zas takový a makový. Každý je hold jiný, ale jsou to mé děti a se všemi jsem si dal docela velkou práci, abych je vychoval a zakotvil do nich nějaký základní kodex mravnosti. Jeden to pojal lépe, druhý hůř, ale všichni dostali stejně. A tak je to i u mých staveb, všechny dostaly stejně a některé hold dopadly lépe, druhé hůř, ale to už musí posuzovat jiní. Já mám ke všem stejně vřelý vztah. I když přiznávám, že jsou některé, které nevznikaly na základě dokonalé shody s objednavatelem, což je na nich znát.

A co třeba vítkovický Gong?

Ale tak to víte, že Gong je pro mě velmi důležitou stavbou, je to výjimečný objekt, ale stejně mám rád také Svět techniky, ale i třeba malé projekty, kterým říkám nedělní aktivity. Mezi ně patří například kostel v Českých Budějovicích, na kterém nyní dokončujeme rekonstrukci.

Čím vás zaujaly Vítkovice, když jste tady byl poprvé?

Při první návštěvě mě vůbec nezaujaly, naopak mě odpudily. Vždycky říkám, že jsem to musel dva roky vydýchávat, než jsem se mohl vrátit zpátky. Tehdy to pro mě byla opravdu síla, vidět je v takovém stavu rozpadu a hniloby. Ale i přes tyto pocity mě zároveň také fascinovaly, jelikož jsem o nich hodně věděl již před návštěvou. Měl jsem k nim velkou úctu, ale pak jsem tady viděl ten zmar. To všechno mě přivedlo do velkých pochyb. Přemýšlel jsem, zda má cenu do toho vkládat tolik energie.

Proč jste se tedy rozhodl podílet se na proměně?

Velkou roli sehrál Jan Světlík, u kterého jsem viděl obrovskou energii a vizionářství. Poznal jsem, že je v něm zakořeněná upřímná snaha z toho všeho národního kulturního dědictví skutečně něco vytvořit, a tak jsem uvěřil jeho plánům. Pak už přišla konkrétní zakázka, kterou byl Gong. Jeho realizace mě ale přivedla k otázce, jak a čím má sloužit občanům města. Začal jsem se tedy zajímat o Ostravu a celý region jako celek, a když mně to všechno dávalo smysl, tak jsem začal mít pocit, že Gong dělám dobře. Byl to takový okamžik procitnutí a porozumění.

A jak vidíte Dolní oblast teď?

Nyní se dostává do fáze, kdy sem přichází lidi. Věhlas v rámci republiky, ale i na mezinárodní úrovni, je poměrně velký. O Vítkovicích se čím dál tím více ví. Možná tady chodí spíše lidé z jiných částí republiky než z Ostravy samotné, což je na jednu stranu škoda, ale tak to bývá. Cizinci totiž vidí mnohem ostřeji, než domorodci. Je to tím, že když celý život kolem něčeho chodíte, tak to vlastně nevidíte. Takže návštěvníci nyní ukazují Ostravanům to, co oni během mnoha let v tomto prostředí přestali vnímat. Nepláti to ale samozřejmě o všech.

Jaké další změny Vítkovice čekají?

Plánů je spousta. Završili jsme jednu etapu a je třeba vztyčit májku, takže se bude dělat nástavba Vysoké pece číslo jedna. V „májce“ pak bude kavárna, výuková místnost a také vyhlídková plošina. Během příštího roku se postaví celá řada drobnějších staveb, ale také se konkrétněji naplánují stavby pro univerzitní využití, a možná pro muzejnictví. To by měly být velké budovy, které budou kolem vysokých pecí čtyři a šest. Dnes už tady přichází mnoho lidí, proto zde potřebujeme také dostat restaurace, kavárny a vše, co souvisí s gastronomií, aby se tady lidé pohybovali nejen během prohlídky. Pak je důležité propojit Dolní oblast s centrem Ostravy, protože když se tohle podaří, tak se i centrum posílí.

Do Ostravy jezdíte šestým rokem. Jaký vztah jste si během té doby k moravskoslezské metropoli vytvořil?

Vůbec jsem netušil, že bych mohl najít tak vřelý a upřímný vztah k tomuhle městu. Ostrava mi přirostla k srdci, mám ji moc rád a vidím ji jako velmi nadějné město. Je snad jediné v České republice, které má před sebou otevřenou, a troufám si říct skvělou, budoucnost, protože když nějaké město prodělá takovou katarzi, jako prodělala Ostrava, tak můžou nastat pouze dvě věci. Buď všechno špatně skončí a civilizace zanikne, nebo se odrazí ode dna a začne strmě stoupat a bude civilizací velmi nabitou, inspirativní a příkladnou. A myslím si, že právě tu druhou variantu má Ostrava před sebou. Vkládám do ní velké naděje. Samozřejmě, že všechno je v lidech, ale cítím tady velmi kvalitní lidský potenciál.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz