Janáčkův máj

Moravskoslezský


Naši studenti se zahraniční konkurence v Matematickém Duelu neobávají

 V sobotu 12. března bude zahájen 24. ročník mezinárodní soutěže Matematický Duel, který letos pořádá Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci. Soutěže se tentokrát zúčastní 48 talentovaných středoškolských studentů z Bílovce, Přerova, rakouského Grazu a polského Chorzówa.

V Matematickém Duelu, který se bude do 16. března odehrávat na půdě ostravského hotelu Mercure, půjde o soutěž jednotlivců ve třech kategoriích a o soutěž týmů, rovněž ve třech kategoriích. O náročnosti jednotlivých úloh svědčí jak fakt, že se na jejich přípravě podílejí pedagogové z Univerzity Palackého v Olomouci i z univerzit v Grazu a Chorzówě, které jsou partnery projektu, tak skutečnost, že studenti se musejí vzhledem k mezinárodnímu rozměru soutěže vypořádat se zadáním v angličtině. „Jazyk matematiky je univerzální, takže si nevzpomínám, že by soutěžící někdy měli s pochopením úloh problémy,” říká Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, a dodává, že naopak studenti bíloveckého gymnázia slavili v Matematickém Duelu časté úspěchy. „Tím nejčerstvějším je loňské vítězství v kategorii mladších žáků,” upřesňuje Vít Schindler, jenž zvažuje nominaci některých talentovaných studentů do vyšších kategorií. „Jde o studenty, kteří už uspěli ve vyšších kategoriích v krajských a celostátních kolech matematiky, proto jim chceme dát příležitost i teď. Například Jiří Nábělek, žák druhého ročníku, je úspěšným řešitelem krajského kola kategorie A, což je soutěž třetích a čtvrtých ročníků. Podobně je na tom i Michaela Svatošová, velice nadaná žačka deváté třídy.”

K talentovaným soutěžícím z bíloveckého gymnázia patří i Damian Wałoszek. „Dávám přednost algebraickým příkladům, vyloženě mě baví, když se jimi musím trochu víc zabývat. Ale neděsí mě ani geometrie,” zůstává v klidu úspěšný účastník mnoha matematických soutěží, jenž se účastní matematických seminářů vedených Jaroslavem Švrčkem z katedry algebry a geometrie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. „Řešíme tam náročnější příklady, což mi v přípravě na podobné soutěže dost pomáhá,” uzavírá Damian Wałoszek, který bude v Matematickém Duelu soutěžit v kategorii jednotlivců i týmů.

Společně s bíloveckým gymnáziem se na organizování 24. ročníku soutěže financované z programu Erasmus Plus podílí také Gymnázium Jakuba Škody v Přerově. Studenti obou gymnázií se na podzim loňského roku setkali na přípravném soustředění, na němž řešili úlohy z předcházejících Matematických Duelů. „Šlo o standardní přípravu,” konstatuje Jan Raška, ředitel přerovského gymnázia, podle jehož slov se soutěžící z Bílovce a Přerova nemusejí zahraniční konkurence nikterak obávat. „Přestože vzdělávací plány jsou v každé zemi jiné, znalosti studentů jsou si velmi podobné. Jde spíše o to, jak silné ročníky matematicky nadaných studentů v daných školách právě studují. Mezi soutěžícími zastupujícími v letošním Duelu naše gymnázium budou i studenti, kteří reprezentovali republiku v celosvětovém finále matematické olympiády,” uzavírá Jan Raška.

 

Foto: archiv Gymnázia Jakuba Škody v Přerově


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz