Janáčkův máj

Moravskoslezský


Třinec od 8. dubna nabízí všem majitelům elektromobilů veřejné dobíjení jejich vozů

paní starostka za volantem Skupina ČEZ a Město Třinec dnes otevřeli první třineckou veřejnou dobíjecí stanici elektromobilů. Jedná se už o 37. stanici, která byla od roku 2010 v rámci projektu Elektromobilita ČEZ instalována. Po Praze je Moravskoslezský kraj regionem s nejvyšší hustotou dobíjecích stanic pro elektromobilisty v České republice.

„Nejde o komerční záležitost. Prostřednictvím zapojení se do projektu chceme získat zkušenost s elektromobilitou, porozumět jí a otestovat tento alternativní ekologický způsob dopravy. Zároveň chceme umožnit občanům blíže se s elektromobilitou seznámit. Neočekáváme, že by se elektromobily v Třinci staly masovou záležitostí, ale každý krok směrem k ekologii je důležitý.,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Rozvoj elektromobility by přitom pro region mohl znamenat výrazné snížení ekologické zátěže. „Sever Moravy už řadu let řeší téma znečištění ovzduší. Auta s elektrickým pohonem se díky dnešní tržní nabídce stávají alternativou ke konvenčním vozům. Čistá, tichá forma dopravy, která okolí nezatěžuje zplodinami, by právě zde mohla být cestou, jak zlepšit životní prostředí pro stovky tisíc obyvatel,“ dodává Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. Právě Skupina ČEZ se již několik let snaží vytvořit v České republice síť veřejných dobíjecích stanic, aby podpořila rozvoj elektromobility. Stanice v Třinci v Jablunkovské ulici u Městského úřadu je již 37. v řadě a 5. v kraji. V následujících měsících budou v dalších lokalitách napříč Českem instalovány nové rychlodobíjecí stanice projektu Elektromobilita ČEZ, které umožní majitelům elektromobilů dobít baterie během několika málo desítek minut.  Doprava vozy s elektrickým pohonem po České republice tak bude opět snazší a dostupnější. 

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu a postupně nabídne infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je současně důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice 37 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či městských částí. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Trutnově, Hradci Králové či ve Vrchlabí. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců. Aktuální mapa dobíjecích stanic je vždy na www.elektromobilita.cz.

V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.

Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí, Pardubice, či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald’s či Kaufland, nebo automobilky jako Škoda Auto, Peugeot, Mercedes-Benz, Nissan, BMW či Opel. Kompletní seznam partnerů je k nahlédnutí na www.elektromobilita.cz.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz