Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Sepetné se bude diskutovat o zvýšení bezpečnosti při práci v dolech

Ilustrační foto Jiřího Zerzoně

 

O tom, jak zvýšit bezpečnost horníků při práci a jak zlepšit větrání a degazaci v dolech, budou jednat odborníci hned z několika okolních zemí v úterý 2. a ve středu 3. října 2012 v hotelu Sepetná na Ostravici. Koná se zde totiž již čtvrtý ročník mezinárodní konference Větrání, degazace, klimatizace a bezpečnost v hornictví, na níž převzal záštitu Ing. Ivo Pěgřímek , předseda Českého báňského úřadu Praha a prof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., dr.h.c., děkan VŠB-TU Hornicko-geologické fakulty. Organizátorem je Český báňský úřad Praha, VŠB-TU Hornicko-geologická fakulta, společnost VVUÚ, a.s., OKD, a.s., Green Gas DPB, a. s., Paskov a Montanex, a.s., Ostrava.

„Důlní degazace (řízené odčerpávání metanu z uhelné sloje) je pro horníky doslova životně důležitá, stejně jako správné větrání a klimatizace. Při nekvalitním větrání dochází v dolech ke zhoršení teplotních podmínek a hrozí přehřátí organismu lidí, kteří se zde nacházejí.  A právě zlepšení provozních podmínek a zvýšení bezpečnosti v dolech je hlavním tématem této dvoudenní konference, na níž přijali pozvání odborníci z Polska, Slovenska, ale i Ukrajiny,“ vysvětluje Ing. Libor Štroch, Ph.D., ředitel společnosti VVUÚ, a.s.

Na konferenci tak zazní například přednáška prof., DrSc. Yefremova Igora a  prof. Ing. Olega Moroze z Doněcké národní technické univerzity z Ukrajiny na téma Metody degazace s použitím zařízení USA a Německa. Ing. Štefan Zelenák, PhD., ze slovenské Hornonitranské báně v Prievidzi, bude hovořit o dobývání v dole Handlová a s poznatky o degazačním systému na dole Xiang Shan v Číně a s rekonstrukcí degazačních zdrojů na Dole Paskov, Lokalita Sviadnov – 1.patro seznámí přítomné zástupci společnosti Green Gas DPB. Zazní zde i návrh separátního větrání tunelů Višňové u Žiliny, a to z úst slovenských zástupců a pracovníků VVUÚ. Přednášet budou i zástupci společnosti OKD. Jejich tématem bude např. klimatizace v OKD a způsob klimatizace 9. kry na Dole Darkov a vliv zpětných chladičů na výdušnou jámu. Účastníci budou mít možnost se prostřednictvím přednášek odborníků VVUÚ, a.s., seznámit také s projevy deflagračního hoření metanových vrstev a homogenizované metanovzdušné směsi, s dílčími výstupy PMV “Havárie“, s měřením aerodynamických parametrů flexibilních luten a dalšími novinkami v této oblasti.  

Konference bude zcela jistě přínosem nejen pro projektanty, ale i pro vedoucí úseků větrání, degazace nebo klimatizace, mechanikům degazace, bezpečnostním technikům,  vedoucím úseků ZBZS a dalším odborným pracovníkům.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz