Janáčkův máj

Praha


Večer nejzajímavějších českých dokumentů v kině Světozor

Naposledy upraveno: 21.10.2014 15:54
Film Cesta vzhůru Film Danielův svět

Dnes v 18:30 se v pražském kině Světozor uskuteční každoroční Panel připravovaných českých dokumentů. Publikum bude mít v rámci série krátkých prezentací ojedinělou příležitost seznámit se s deseti vznikajícími dokumentárními projekty přímo od jejich tvůrců. V rámci večera bude slavnostně prezentován nový katalog připravovaných dokumentárních filmů Czech Docs 2014 – 2015 a završí ho předpremiéra dokumentu Veroniky Liškové Danielův svět, který bez předsudků nahlíží do světa české pedofilní komunity.


Panel připravovaných českých dokumentů bude i letos zdarma přístupný nejen filmovým profesionálům a novinářům, ale i široké veřejnosti. Také proto byl naplánován na pondělí, kdy se v kině Světozor pravidelně konají Dokumentární pondělky.

Cílem panelu je upozornit profesionální i laickou veřejnost na úspěchy českých dokumentů v uplynulém období a seznámit ji se současným stavem dokumentární tvorby. Publikum bude mít ojedinělou příležitost seznámit se s 10 vybranými dokumentárními projekty v různých stádiích přípravy nebo výroby a přímo od jejich tvůrců a producentů se dozvědět, co všechno předchází jejich uvedení v kině nebo na festivalu. Každý projekt bude doplněn krátkou ukázkou.

„Vybraných deset projektů, které jejich tvůrci během Panelu prezentují publiku, by mělo představovat určitý reprezentativní vzorek současné dokumentární tvorby – spektrum titulů, podle něhož lze vystopovat různé přístupy tvůrců k látce a trendy v českém dokumentu. Ve výběru by měla být ideálně zastoupena jednotlivá stádia vývoje filmů – tedy vývoj, výroba i postprodukce a samozřejmě by se mělo jednat o zpracování zajímavých témat různými dokumentárními žánry. Výběr projektů v dnešní situaci zohledňuje kromě všech jiných kritérií i přítomnost laického publika v sálu kina Světozor. Snažíme se proto vybírat projekty zajímavých a publiku známějších tvůrců, kteří už mají nějakou zkušenost nebo alespoň schopnost zajímavě prezentovat svůj projekt,“ říká vedoucí Českého filmového centra Markéta Šantrochová.


Přehled prezentovaných filmů


Cesta vzhůru/CZ, SK/2015/100’

Film představí dlouhou a náročnou životní pouť horolezce Radka Jaroše až na vrchol poslední osmitisícovky – na K2. Prostřednictvím rozsáhlého Jarošova archívu, budeme moci sledovat jeho cestu od počátků až k poslednímu vrcholu. Nebudou nás zajímat jen sportovní výkony, ale i jejich otisk v Radkově rodině.

Režie: David Čálek; producent: Richard Němec, Petr Plewka – Verbascum


Lída Baarová – Zkáza krásou/CZ/2015/75’

Osud Lídy Baarové v sobě obsahuje všechny atributy antické tragédie. Krása, láska, sláva, zavržení, trest, útěk, ztráta domova a nakonec smíření se vším v moudrosti stáří. A tak jako i v antických tragédiích tím vším prochází dramatické politické zvraty. Ty ve dvacátém století v Evropě neminuly nikoho, natož pak ženu výjimečně krásnou, ambiciózní a slavnou.

Režie: Helena Třeštíková; producent: Hana Třeštíková – Produkce Třeštíková


Český Pepík jede do Polska poznat lásku k Bohu/CZ, PL/2015/90’

Co se stane, když je představitel nejateističtějšího národa v Evropě Čech Pepík vyslán do nejpobožnější země EU Polska? Performativní dokument ve stylu Borata o dvou sousedních státech s velmi odlišným pohledem na náboženství.

Režie: Vít Klusák, Filip Remunda; producent: Zdeněk Holý, Jana Bebrová – Vernes


Let viny/CZ/2014/75’

Let viny je dokumentární film o cestě z nemoci k uzdravení. Režisérka Tereza Tara měla nemocné ledviny. Navštívila lékaře, který však nedokázal odpovědět na to, proč onemocněla. Proto se rozhodla, že bude svou nemoc brát jako příležitost změnit svůj život k lepšímu, a obrátila se na odborníky, kteří se zabývají psychosomatickými kořeny nemocí.

Režie: Tereza Tara; producent: Tereza Tara


Kmeny/CZ /2015/16x26’

Dokumentární výprava do tajemného světa městských subkultur. Seriál mapuje 16 výrazných městských subkultur s důrazem na jejich vizuální projev, přičemž každý díl se věnuje vždy jednomu kmenu. Kmeny nahlíží do podivuhodného světa lidí, kteří se vymezují vůči ostatním, a proto si vytvářejí vlastní originální představu o způsobu života.

Režie: Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec, Daniela Gébová, Petr Hátle, Jan Látal, Janek Růžička, Jan Strejcovský, Štepán Vodrážka, Jiří Volek, Jan Zajíček;producent: Petr Kubica – Česká televize


Karel Zeman - filmový dobrodruh/CZ/2015/80´

Životopisný film, který se ohlíží za životem, dílem a významem klasika světového filmu. Zároveň odhaluje inspirativní zdroje jeho tvorby, ohlas ve světě a nahlédne do kuchyně průkopníka filmových triků. Pokud spočteme ceny z festivalů či množství publikací, dojdeme k závěru, že Karel Zeman je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ceněných českých filmařů ve světě.

Režie: Tomáš Hodan; producent: Ondřej Beránek – Punk Film


Stále spolu/CZ/2015/80’

Petr byl městský člověk z paneláku na okraji Plzně. Po střední škole vystudoval kybernetiku na UK. Jeho manželka Simona studovala češtinu a historii na FF UK. Dnes spolu žijí 25 let, mají devět dětí, nemají tekoucí vodu, koupelnu ani záchod a všichni společně bydlí v maringotce. Jejich pojetí alternativního života je dotaženo ad absurdum.

Režie: Eva Tomanová; producent: Jiří Konečný – endorfilm


Girl Power/CZ/2014/80’

Girl Power je mezinárodní dokumentární film o ženách, které zasvětily své životy graffiti a street artu. Režisérka a writerka Sany při výrobě dokumentu navštívila 17 zemí světa a pořídila rozhovory s nejvýraznějšími ženami z těchto komunit. Snímek přichází s jiným pohledem na tento fenomén, který je většinovou společností chápán jako vandalismus.

Režie: Sany; producent: Sany


Gadžo/CZ/2015/90’, 70’

Poté, co ho opustila žena, rozhodl se autor snímku odstěhovat z centra Prahy do údajně nejhoršího romského ghetta v Čechách. Zde ho vzal pod svá křídla nechvalně známý klan bývalých zločinců. Gadžo jim pomáhá opravit poničený dům a stává se doslova jedním z členů rodiny. Rozhodne se zjistit, co je příčinou úpadku ghetta, ve kterém našel svůj nový domov.

Režie: Tomáš Kratochvíl; producent: Vít Klusák, Filip Remunda – Hypermarket Film


Cukr-Blog/CZ/2014/110’

Režisérka aktuálně ohrožená těhotenským diabetem je donucena ze dne na den přestat konzumovat rafinovaný cukr. Stižena abstinenčními příznaky zjišťuje, jak obtížné je zbavit se této návykové látky a jak těžké je na trhu nalézt ty, které cukr neobsahují. Investigativně se proto pouští do zkoumání důsledků staleté konzumace cukru na jednotlivce a společnost.

Režie: Andrea Culková; producent: Daniel Tuček – Golden Dawn


Po skončení prezentace bude večer pokračovat předpremiérovou projekcí celovečerního dokumentu Danielův svět režisérky Veroniky Liškové, který bez společenských stereotypů nahlíží do světa české pedofilní komunity. Hlavní postavou příběhu zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti je mladý spisovatel Daniel, který se narodil jako pedofil. Po projekci dokumentárního filmu o hraniční podobě lásky a lidské schopnosti důvěry a tolerance bude následovat diskuze s režisérkou Veronikou Liškovou. „Film mohl vzniknout jen díky důvěře a odvaze řady lidí. V první řadě hlavního hrdiny Daniela a dalších členů pedofilní komunity. Vedle producentů snímku pak rozhodně velkou odvahu prokázala Česká televize, když se rozhodla toto kontroverzní téma podpořit“, říká Veronika Lišková, režisérka dokumentu, který vznikl v koprodukci společnosti Vernes a České televize v rámci Tvůrčí skupiny Martiny Šantavé. ​V premiéře bude tento film možné zhlédnout v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava.


V rámci večera bude představen nový, dvojjazyčný tištěný  katalog českých dokumentárních filmů Czech Docs 2014 – 2015, který ​je prezentací 64 připravovaných českých dokumentů nacházejících se v postprodukci, ve výrobě či ve vývoji. Katalog je určen především pro filmové profesionály, mj. pro české i zahraniční festivalové selektory, zástupce televizních stanic, distributory a sales agenty, kterým zpřehlední aktuální českou dokumentární produkci. Vedle tištěné verze bude v den akce spuštěna i ​obsáhlejší online verze katalogu na adrese czechdocs.dokweb.net.


Kromě deseti projektů, které budou svými tvůrci prezentovány v kině Světozor a o nichž najdete informace níže, obsahuje katalog nově i přehled dvaceti celovečerních dokumentů dokončených v období červen - listopad 2014. Je mezi nimi například Život podle Václava Havla Andrey Sedláčkové, který vznikl v koprodukci České televize a ARTE. Životopisný film Století Miroslava Zikmunda Petra Horkého přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Film Tlačítka bdělosti Jana Šípka je portrétem dvou českých vědců, kteří se současně věnují meditaci a tento pocit navozují i v mysli diváků. Dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky přibližuje dramatický osud Marty Kubišové spojený s její činností v Chartě 77.


Zdroj: TZ, IDF (Institut dokumentárního filmu)


 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz