Janáčkův máj

Moravskoslezský


Rok 2013 na Šumbarku: víc kultury a slušných lidí

Setkání sdružení

Co přinese rok 2013 na Šumbark? Nebude toho málo. Chystají se investice i řada akcí, které by měly vnést na sídliště zase o něco víc kultury.

Členové Šumbaráku se už tradičně sešli v restauraci Avanti. Salonek pomalu začíná být malý, jelikož nových lidí nebo sympatizantů přibývá. Schůzku sdružení poprvé navštívili Viktor Fukala a jeho společník, kteří na Šumbarku v březnu otevírají pobočku své firmy Euro B.A.CH. s.r.o. V Šumbarku přibude další podnikatelský subjekt, který je výjimečný a může do lokality přilákat majetnější klienty. Firma si pronajala obchodní prostory vedle Cyklokrámu a v těchto dnech je stavebně upravuje podle svých potřeb. „Původně jsme je chtěli otevřít už v únoru, ale ještě nejsme s rekonstrukcí hotovi,“ vysvětlil Viktor Fukala. V nových prostorách vznikne prodejna s numismatikou a vedle se budou prodávat ingredience na vaření piva. V budoucnu plánují podnikatelé rozšířit obchod o pivní bar. Ale pozor, nebude to žádný zakouřený lokál, nýbrž podnik, kam se chodí na opravdové speciality. K dostání by prý mohla být i vzácná piva ze zahraničí nebo produkty malých místních pivovarů. „Pivní byznys na Šumbarku je pro lokalitu skvělá vizitka. Vzniklo by tu něco originálního, co jinde nemají,“ poznamenal předseda Šumbaráku Miroslav Mynář.

Jedním z hlavních bodů setkání bylo naplánování kulturních a společenských akcí pro šumbarskou veřejnost. Při tom zazněla zajímavá myšlenka. A sice v létě uspořádat na náměstí Masaryka Beer fest. „Na Šumbarku stále chybí pravidelné open-air akce a Beer fest by mohl založit novou tradici,“ je přesvědčen Miroslav Mynář. Ředitel základní školy Jarošova Václav Hujer to vidí jako zajímavou příležitost pro zviditelnění místních žáků.  „Pokud by se Beer fest stihl uskutečnit do června, mohli bychom případně v tentýž den uspořádat oslavu narozenin školy, která bude mít letos 60 let. Naše děti už od září pilují různá umělecká vystoupení v rámci soutěže Jaroška má talent a vystoupení na veřejnosti by mohla být taková pěkná tečka za celým školním rokem. Řada z nich předvádí moc povedená čísla,“ uvažuje Václav Hujer. 

Šumbarák chce iniciovat několik větších akcí v roce 2013. První by se uskutečnila na jaře a šlo by o turnaj v sálové kopané. Více informací najdete na straně 8. Další by sdružení chtělo uspořádat k příležitosti otevření streetbalového hřiště, o jehož realizaci se bude v únoru rozhodovat.

Kromě těch velkých, chystá Šumbarák i malé akce. Již tradiční, mezi které opět bude patřit karetní turnaj nebo Mikulášská bábovka.

Nejen kulturní a sportovní programy byly tématem schůzky. Hovořilo se také o investicích a plánech. Miroslav Mynář, který je předsedou Šumbaráku a zároveň šéfem občanské komise, zopakoval, že v letošním roce by měla odstartovat velká rekonstrukce náměstí. „Investice se bude pohybovat okolo padesáti milionů korun,“ upřesnil.

Investice, ať už do rekonstrukce do veřejného prostranství, či domů, jsou a budou veliké. Šumbark se postupně mění. To ale stále nestačí. „Aby se stalo ze Šumbarku atraktivní a příjemné místo, jak si všichni přejeme, musíme sem přilákat podnikatele a slušné nájemníky. Šumbark by se mohl stát vyhledávanou lokalitou pro starší obyvatele a důchodce. Uvažujeme, že bychom dali k dispozici nájemní prostory provozovateli soukromé léčebny pro dlouhodobě nemocné a ve spolupráci s ním rozšířili servis pro seniory. Aby měli v dosahu vše potřebné. Zázemí, služby, obchody, zeleň a klid,“ vyjmenovává výkonný ředitel RPG RE Petr Skrla. Podle něj taková přeměna lokality není otázkou půl roku. „Lidé musí být trpěliví. Avšak mohu je ujistit, že děláme maximum pro to, abychom naši vizi naplnili,“ pokračuje Petr Skrla. Řeč je především o zlepšení sousedských vztahů. V minulosti si někteří nájemníci stěžovali na

nepřizpůsobivé nájemníky. „Tady bych chtěl zdůraznit, že jsme již v loňském roce přistoupili k tvrdším opatřením. Nechceme, aby ti slušní byli obtěžováni. Problémovým lidem jsme začali nekompromisně dávat výpovědi z nájmu,“ upozornil Skrla.

Další schůzka sdružení Šumbarák se uskuteční 19. února v 18 hodin v restauraci Avanti. Setkání je veřejné.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz