Janáčkův máj

Moravskoslezský


Ministr Mládek, poslanec Velebný a hejtman Novák navštívili město Krnov a Ostravu

– předseda správní rady Studio STA

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v doprovodu poslance Parlamentu ČR Ladislava Velebného a hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka navštívil Krnov a Ostravu. Stalo se tak v úterý 7. října 2014.

Krnovsko patří stejně jako jiné lokality Moravskoslezského kraje ke strukturálně postiženým regionům trpícím vysokou nezaměstnaností. „V sezóně má naše město asi dvanáctiprocentní nezaměstnanost a mimo sezónu je situace ještě horší a proto je pro nás důležité každé nové pracovní místo,“ informovala ministra starostka pětadvacetitisícového Krnova Alena Krušinová.

Ministr Jan Mládek proto navštívil krnovskou průmyslovou zónu Červený dvůr I, kde již úspěšně podniká pět českých, německých a italských firem a krnovská radnice se snaží o její další významné rozšíření. V první etapě přinesla zóna městu 550 nových pracovních míst a projekčně je již připravena druhá etapa výstavby v celkovém nákladu více než 84 miliónů korun. O krnovskou zónu, která leží v blízkosti nového hraničního přechodu s Polskem, již projevují zájem další investoři.

„Je důležité, aby docházelo k rozvoji i menších průmyslových zón, které jsou pro zaměstnanost ve středně velkých městech nesmírně důležité. S paní starostkou jsme řešili možnosti, jak může stát takovým projektům, jako je zóna Červený dvůr II., pomoci. Vedle dopravní infrastruktury, která je pro investory velmi důležitá, jsme narazili i na potřebu výchovy kvalifikovaných pracovních sil. Zvláště v oblasti technických oborů, především strojírenských, je poptávka po kvalifikovaných pracovnících obrovská,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Ten společně s poslancem Parlamentu ČR Ladislavem Velebným a hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem navštívil pak jednu ze dvou italských firem v průmyslové zóně — společnost S.T.I. CZ, která je významným producentem součástek pro automobilový průmysl a například její trysky najdeme i v motorových systémech vozů značky Škoda. To, že je problém najít kvalifikované strojaře, potvrdil ministru Mládkovi i ředitel společnosti Alessandro Tomasin, a proto začala firma na výchově technických kádrů spolupracovat i s místními odbornými školami.

V Ostravě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po nedávné prohlídce lagun Ostramo navštívil termicky aktivní odval u bývalého ostravského dolu Heřmanice. Toto úložiště těžebního odpadu je termicky aktivní už od padesátých let minulého století. Na ploše 103 hektarů se tam nachází asi 18 milionů metrů krychlových důlní hlušiny, která místy obsahuje až dvacet procent uhelné substance. Z haldy unikají páry a kouř, a proto se jí také říká „Hořící halda“.

„Halda je velkou ekologickou zátěží pro okolní krajinu a sídla. Nedokázal jsem si ale představit její rozsah, který je mimořádný a jsem jím skutečně ohromen,“ uvedl ministr Jan Mládek na nejvyšším bodě odvalu, kde ústí několik „komínů“ se zapáchajícím kouřem.

Plán sanace odvalu, kterou realizuje s. p. DIAMO, počítá s vymístěním části hlušiny z termicky aktivních zón. Problémem jsou i pasáže s odpadem z koksoven. Uložená hlušina se třídí na stavebně využitelné materiály a uhlí. Kamenivo se používá při výstavbě silnic a dálnic, ale vzhledem k nízkému počtu rozestavěných liniových staveb zájem o ně v poslední době poklesl.

Ministr Jan Mládek a moravskoslezský hejtman Miroslav Novák proto společně analyzovali možnosti, jak urychlit likvidaci hlušiny, aby se omezil negativní dopad hoření na životní prostředí. Jako jedna z reálných variant se jeví projekt gravitačního odvodnění nedalekého Hrušova, na nějž by se dalo použít kolem 4,5 milionu tun materiálů z odvalu. Jeho transport tubusovým pásovým dopravníkem by byl přitom výrazně ekologický.

Úložiště těžebního odpadu je ekologickým problémem, kterým se Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR intenzivně zabývá a společně se státním podnikem DIAMO a místní samosprávou bude hledat cesty k urychlení sanačních prací v hořících zónách.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Více zde: http://www.velebny.eu/products/ministr-mladek-navstivil-mesto-krnov-a-ostravu/

Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz