Multimediální studijní materiály na Ostravské univerzitě



Multimediální studijní materiály na Ostravské univerzitě
Ostravská univerzita v Ostravě rozšiřuje v rámci projektu Podpora terciárního vzdělávání studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Ostravské univerzitě v Ostravě, reg. č. OP VK CZ.1.07/2.2.00/29.0006 možnosti variability studijních materiálů. Již od loňského roku nabízí v řadě předmětů audiovizuální nahrávky z přednášek či seminářů. Jsou určeny posluchačům univerzity v celé její šíři, tj. využívat je mohou všichni studenti, a studentům se specifickými vzdělávacími potřebami se díky nim rozšiřují kompenzační prostředky výuky.
Vyučující z různých univerzitních fakult se v kurzu Metodická příprava výuky a tvorba prezentací s využitím moderních technologií naučili, jak připravit přednášku k nahrávání, jak k ní sestavit scénář a jak správně vytvořit prezentaci. Seznámili se také s obsluhou nahrávacího zařízení Accordent a ujasnili si, jak se vyhnout chybám při vytváření nahrávky.
Tvorba audiovizuální nahrávky pro studijní účely totiž není úplně jednoduchou záležitostí, obzvlášť tehdy, má-li její tvůrce přihlédnout k potřebám studentů se specifickými potřebami. Předchází jí pečlivá příprava a tvorba scénáře. Scénář je v podstatě osnova, která slouží k vytvoření přesné struktury a časového harmonogramu přednášky. Obsahuje rovněž i pokyny pro kameramana. Součástí audiovizuální nahrávky musí být i kvalitní prezentace. Prezentace bývají v současnosti běžnou součástí přednášek či seminářů. Pro studenty se sluchovým postižením však nejsou jen doplněním, nýbrž nezbytností, jelikož často představují jeden z mála zdrojů informací. Prezentace synchronně doprovázejí mluvené slovo a systematicky shrnují přednášenou látku. Neměly by odpoutávat pozornost rušivými vlivy a pro potřeby studentů se SVP by měly splňovat kritéria názornosti, přehlednosti a grafické kvality.
Jako skvělá podpora mohou audiovizuální nahrávky sloužit i studentům se specifickými poruchami učení, kteří se nesnadno orientují ve velkém množství informací, které jsou jim během přednášek předkládány, a logicky i všem dalším studentům, kteří mají určité nejasnosti v učivu, nebo si chtějí informace doplnit.
Do tvorby audiovizuálních materiálů se na univerzitě zapojila řada vyučujících z různých fakult. Vzniklo tak 26 souborů DVD: 14 z Pedagogické fakulty, 2 z Přírodovědecké fakulty, 5 z Filozofické fakulty a 5 z Lékařské fakulty. Každé DVD obsahuje 13 témat, tj. 13 přednášek či seminářů v délce trvání 10 – 30 minut (v závislosti na povaze tématu). Všechna jsou studentům k dispozici v Centru Pyramida, které sídlí v univerzitní knihovně.
Mgr. Ladislava Zezulková