Janáčkův máj

Moravskoslezský


Multimediální studijní materiály na Ostravské univerzitě

Naposledy upraveno: 25.03.2014 15:46

 

Multimediální studijní materiály na Ostravské univerzitě

Ostravská univerzita v Ostravě rozšiřuje v rámci projektu Podpora terciárního vzdělávání studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Ostravské univerzitě v Ostravě, reg. č. OP VK CZ.1.07/2.2.00/29.0006 možnosti variability studijních materiálů. Již od loňského roku nabízí v řadě předmětů audiovizuální nahrávky z přednášek či seminářů. Jsou určeny posluchačům univerzity v celé její šíři, tj. využívat je mohou všichni studenti, a studentům se specifickými vzdělávacími potřebami se díky nim rozšiřují kompenzační prostředky výuky.

Vyučující z různých univerzitních fakult se v kurzu Metodická příprava výuky a tvorba prezentací s využitím moderních technologií naučili, jak připravit přednášku k nahrávání, jak k ní sestavit scénář a jak správně vytvořit prezentaci. Seznámili se také s obsluhou  nahrávacího zařízení Accordent a ujasnili si, jak se vyhnout chybám při vytváření nahrávky.

 Tvorba audiovizuální nahrávky pro studijní účely totiž není úplně jednoduchou záležitostí, obzvlášť tehdy, má-li její tvůrce přihlédnout k potřebám studentů se specifickými potřebami. Předchází jí pečlivá příprava a tvorba scénáře. Scénář je v podstatě osnova, která slouží k vytvoření přesné struktury a časového harmonogramu přednášky. Obsahuje rovněž i pokyny pro kameramana. Součástí audiovizuální nahrávky musí být i kvalitní prezentace. Prezentace bývají v současnosti běžnou součástí přednášek či seminářů. Pro studenty se sluchovým postižením však nejsou jen doplněním, nýbrž nezbytností, jelikož často představují jeden z mála zdrojů informací. Prezentace synchronně doprovázejí mluvené slovo a systematicky shrnují přednášenou látku. Neměly by odpoutávat pozornost rušivými vlivy a pro potřeby studentů se SVP by měly splňovat kritéria názornosti, přehlednosti a grafické kvality.

 Jako skvělá podpora mohou audiovizuální nahrávky sloužit i studentům se specifickými poruchami učení, kteří se nesnadno orientují ve velkém množství informací, které jsou jim během přednášek předkládány, a logicky i všem dalším studentům, kteří mají určité nejasnosti v učivu, nebo si chtějí informace doplnit.

Do tvorby audiovizuálních materiálů se na univerzitě zapojila řada vyučujících z různých fakult. Vzniklo tak 26 souborů DVD: 14 z Pedagogické fakulty, 2 z Přírodovědecké fakulty, 5 z Filozofické fakulty a 5 z Lékařské fakulty. Každé DVD obsahuje 13 témat, tj. 13 přednášek či seminářů v délce trvání 10 – 30 minut (v závislosti na povaze tématu). Všechna jsou studentům k dispozici v Centru Pyramida, které sídlí v univerzitní knihovně.

                                                                                                                               Mgr. Ladislava Zezulková


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz