Janáčkův máj

Moravskoslezský


Poradce premiéra Miroslav Svozil: Každý týden měním profesi

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Systémový inženýr Miroslav Svozil léta působil jako starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Před půl rokem se stal poradcem premiéra Petra Nečase pro průmysl a ekonomiku. Jeho práce vyžaduje velkou dávku zodpovědnosti. Pro vládu připravuje důležité dokumenty, podle kterých se pak ministři rozhodují, zda materiál odsouhlasí či nikoliv.

Zpracováváte již od jara podklady pro ministry a jejich předsedu. Byl jste nervózní, když jste začínal?

To víte, že jsem měl velký respekt z takové zodpovědnosti. Oblast průmyslu a obchodu je mi sice blízká, protože jsem sám studoval technický obor, některá témata jsou ovšem tak specifická, že jsem se s nimi setkal poprvé a musel se s nimi seznámit. Vždy než se pustím do psaní, musím se pečlivě připravit a hodně toho o dané problematice přečíst.

Jaké úkoly vám předseda vlády zadává a kolik máte času na jejich zpracování?

Vláda zasedá každou středu. Nové úkoly dostávám vždy ve čtvrtek odpoledne, to znamená, že mám pátek a víkend na to, abych prostudoval obsáhlou dokumentaci. V pondělí musím mít výstup hotový. Mým úkolem je vypracovat stručnou expertizu, takzvaný krycí list ke každému vládnímu materiálu s doporučením na schválení, změny, usnesení, nebo odložení materiálu. Pro mne to znamená věnovat každý víkend studiu něčeho jiného. Jednou to byl břidličný plyn, teď zase například podmínky připravované aukce rádiových kmitočtů v oblasti 800MHz, 1600 MHz a 2300 MHz. A ono to nejde tak, že se podíváte z okna, zamyslíte se a něco napíšete. Získávám informace i od firem, doslova z terénu, k tomu se musím prokousat spoustou písemných materiálů. Mnohdy u toho sedím až do noci. Zkrátka každý týden s novým tématem měním profesi.

A rozhodují se ministři skutečně podle vašeho doporučení?

Snad až na dvě výjimky se jejich rozhodnutí s mým návrhem shodovalo.

Za dobu svého působení jste se zabýval řadou klíčových témat. Které to byly?

Jednalo se například o odstranění ekologických zátěží po hornické a hutnické činnosti v Moravskoslezském, Středočeském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Dále jsem se zabýval strategií konkurenceschopnosti České republiky, rozvojem těžby uranu, ropnou bezpečností u nás a podobně.

Která témata budete zpracovávat v nejbližší době?

V současnosti chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu naprosto zásadní dokumenty, jako je aktualizace státní energetické politiky, aktualizace státní surovinové politiky a velkou novelu horního zákona. Tyto dokumenty budou mít naprosto zásadní význam pro ekonomiku České republiky následujících třicet let.

Zabýváte se průmyslovými tématy napříč celou republikou. Je nějaké, které se týká ryze Ostravy?

V červenci vláda schválila materiál Ministerstva průmyslu a obchodu o rozvoji průmyslových zón. V rámci toho Ostrava získá 204 milionů korun na rozvoj Vědecko-technologického parku. Výzkumné centrum bude mít návaznost na VŠB-TUO. Mělo by napomoci předávání znalostí z výzkumu do průmyslu a podnikání.

Stal jste se blízkým spolupracovníkem premiéra. Jaký je Petr Nečas?

S panem premiérem Nečasem se známe 20 let. Před 20 lety totiž poprvé kandidoval za tehdejší Severomoravský kraj v parlamentních volbách za ODS. Dnes mohu říci, že po dlouhé době, po Václavu Klausovi, je premiérem člověk na svém místě. Premiér náš kraj zná dobře, pochází z Rožnova, vždy se zabýval zejména jeho sociálními a ekonomickými problémy.

Kterou práci považujete za náročnější? Být starostou nebo poradcem premiéra?

Jako starosta jsem působil v obvodu, ve kterém jsem vyrůstal a který znám odjakživa. Přívoz a Moravskou Ostravu znám, znám i zdejší lidi. Šéfoval jsem velkému kolosu a nikdo v pravém smyslu nešéfoval mně. Jako poradce jsem teď víc samostatná jednotka. Podřízené nemám, zato já se podřizuji tomu nejvyššímu, předsedovi vlády. Je to velká změna. Ale také velká výzva.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz