Janáčkův máj

Moravskoslezský


Renesanční radnice v Bílovci v novém kabátě

 V Bílovci začala rekonstrukce renesanční radnice z roku 1593. Budova, která patří k nejstarším domům ve městě a je kulturní památkou, dostane novou fasádu. Ta by měla být dokončena v říjnu.

Na obnovu fasády radnice v celkové hodnotě zhruba 800 tisíc korun získalo město dotaci ve výši 307 tisíc korun z Ministerstva kultury ČR, konkrétně z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2017. Kromě obnovy a nátěru fasády bude z budovy odstraněn novodobý akrylátový nátěr včetně cementové stěrky, budou obnoveny vápenné omítky a rohové bosáže s navazujícím silikátovým nátěrem a opraveny měděné klempířské prvky.

„Jsem rád, že budova radnice, která je architektonickou chloubou města, získá rekonstrukcí reprezentativnější vzhled," říká starosta města Bílovce Pavel Mrva a dodává, že inovováno bude také podloubí. „Odstraněno bude vše, co není historicky dáno, zejména vitríny, které zde byly umístěny v době, kdy v radnici sídlil městský úřad. Ten už je ale několik let v jiné budově. Naopak bude při rekonstrukci do podloubí umístěna pamětní deska připomínající založení československého státu. Byla vyrobena již loni a veřejnosti představena v kostele sv. Mikuláše během svěcení zvonů, nyní je uložena v našem muzeu. Právě u ní se 28. října v podloubí radnice uskuteční první slavnostní akt k 99. výročí založení Československa, jehož význam ještě víc znásobuje fakt, že podle historických pramenů je už od roku 1935 čestným občanem města Bílovce první prezident T. G. Masaryk."

Starosta Pavel Mrva dodává, že souběžně s rekonstrukcí fasády radnice probíhá i oprava další kulturní památky Bílovce – kaple sv. Barbory v celkové hodnotě zhruba 400 tisíc korun. Tady bude vyměněna měděná střešní krytina včetně bednění, bude provedeno oplechování
a ošetření proti dřevokazným činitelům, obnoveny degradované a zavlhlé omítky stěn
a následně vymalována hlavní loď, sakristie a přípravna. Také na tuto opravu získalo město dotaci z Ministerstva kultury ČR, Programu regenerace městských památkových rezervací
a městských památkových zón na rok 2017, a to ve výši 158 tisíc korun.

Kontakt:

Mgr. Šárka Seidlerová, pověřená medializací města Bílovce

mobil: 731 181 238, e-mail: seidlerovas@seznam.cz


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz