Janáčkův máj

Moravskoslezský


Barbora Závadová - Vodní živel z Ostravy!!!

Bára Závadová: Vodní živel z Ostravy chce na Olympiádě v Londýně zaplavat rekord.

Voda je její život a ona se narodila ve znamení vodnáře. Už jako malá holka byla častěji v bazénu než na suchu. A že u ní brzy objevili plavecký talent? Nebylo to velké překvapení. Bára zdědila správné geny po mamince Petře, kdysi také plavkyni.

Barboře Závadové je dnes 19 let a řadí se k plavecké špičce České republiky. Její disciplínou je polohový závod, ve kterém se střídají čtyři plavecké styly – motýlek, znak, prsa a volný způsob. Bára má za sebou několik velkých závodů – Mistrovství světa na dlouhém i krátkém bazénu, Mistrovství Evropy, Olympijské hry mládeže v Singapuru, Mistrovství Evropy juniorů a další. Ten největší závod ji teprve čeká. V létě bude bojovat na Olympijských hrách v Londýně.

V závodění vystřídala maminku. „Na bazén jsem chodila od malička. Trenéři mě znali a viděli, že ve mně nějaký talent dříme. Rozhodnuto bylo, když jsem měla devět. Naši mě zapsali do plavecké třídy a začala jsem chodit na tréninky. Denně,“ vzpomíná na své začátky Bára.

Pokroky dělala rychle. První závody na sebe nenechaly dlouho čekat. „Byla jsem děsně nervózní, pořád mi padaly brýle. Pokaždé, když jsem skočila, tak mi sjely až k bradě. Bylo to něco hrozného,“ směje se.

Nervózní bývá ze závodů i dnes, ale jakmile se nad ní zavře voda a ona udělá první tempo, stres je pryč. „Je zvláštní, jak dokáže lidský mozek v takovém vypětí sil téměř vypnout. Závod trvá průměrně čtyři minuty a po celou tu dobu jsem schopná nemyslet na nic. Já říkám, že je to projev té nejvyšší koncentrace. Je to neuvěřitelné,“ popisuje Bára.

Když trénuje, naplave za týden průměrně padesát kilometrů. Před závody o trochu méně. „To znamená minimálně patnáct hodin týdně s hlavou pod vodou. Tady už není tak snadné nemyslet na nic. Při například hodinovém tréninku si v duchu přehrávám filmy, které jsem viděla, povídám si sama se sebou v angličtině nebo si zpívám. Je to docela dobrá meditace,“ usmívá se Bára.

Snad každý sportovec, který jede na plný plyn, si sám pro sebe opakuje nějakou vnitřní mantru. Bára se řídí heslem: Go hard od go home! Vystihuje to vše. „Zkrátka si říkám, že když do toho závodu nebo tréninku dám vše, musí se mi to vrátit. Protože nic není nemožné.“

Plavání je dřina a taky odříkání. „Asi přicházím o spoustu nočních tahů do města, oslav, párty a spoustu jiných věcí. Ale nezávidím. Teda, občas si zastesknu, jaké to asi je, vstávat do školy na osm a ve tři být doma Místo toho jdu v šest ráno na trénink a vracím se také v šest, ale večer. Zážitky a překonávání sama sebe mi za to stojí,“ popisuje mladá plavkyně, která chodí na sportovní gymnázium.

Ostrava je město, kde se narodila, kde žije a kam se prý bude vždycky ráda vracet. „Jsem Patriot Ostravy. Každým coulem. Mám ráda ten industriální nádech a mám ráda lidi z Ostravy. Jsou přímí, ale srdeční. Ostravsko nikdy nebylo bohatým krajem, přesto jsou zdejší obyvatelé bojovníci, kteří se nikdy nepřestanou prát za lepší život. Ostraváci jsou lidi činu. Mrzí mě snad jen ten vzduch. Kéž by se to podařilo změnit. Ostravě moc fandím.“

A Ostrava bude v létě fandit zase Báře. Olympiáda v Londýně se uskuteční 28. července až 4. srpna a tam půjde o všechno. „Chci zaplavat svůj nejlepší dosavadní čas, to je 4:36,96. Taky toužím po českém rekordu a přiblížit se k finále. Bude to neskutečně těžké,“ říká Bára.

Autor: Kateřina Piechowicz

Bára Závadová (*23. 1. 1993)

Bydliště: Ostrava

Sourozenci: dva bratři a dvě sestry (obě plavou)

Škola: Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových

Oblíbené předměty: všechny humanitní vědy

Největší trápení ve škole: Matematika, fyzika a chemie

Nejmilejší hudba: Coldplay, Black EyedPeas, Rihanna, DJ Guetta. R.E.M. – Loosing my Religion


Barbora ZávadováSport:

plavání

Disciplína:

polohový závod

Kategorie:

ženy

Oddíl:

KPS Ostrava

Trenér:

Vítězslav Hartmann

Datum narození:

23. 1. 1993

Znamení:

Vodnář

Přezdívky:

Bája, Zavadka

Motto:

„Go hard or go home! „


www.barborazavadova.cz

 Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz