Janáčkův máj

Moravskoslezský


Určitě to mělo a má smysl, říká podnikatel Zdeněk Palička

Naposledy upraveno: 28.08.2015 00:30
Zdeněk Palička

Úsilí, peníze, čas i nervy – tak by se daly stručně popsat pracovní dny posledních dvou let Zdeňka Paličky. Tento opavský podnikatel je naštěstí životní optimista, ovšem vše má své meze. První rozhovor se Zdeňkem Paličkou bez soudních lavic a slovíčkaření.


Co říkáte na článek v Opavském a hlučínském deníku ze dne 26. ledna 2013? Jste naštvaný, nebo Vás to spíš mrzí? A proč jste odešel cca patnáct minut po začátku soudního líčení, jak se v článku uvádí?

Naštvaný nejsem, od dotyčného autora jsem na zaujatost zvyklý. A přestože tenhle článek svou zaujatostí a neprofesionalitou předčil všechny předchozí, rozhodně se kvůli něčemu takovému nebudu rozčilovat. Jen mě mrzí, že i do poměrně seriózního tisku mohou psát novináři, kteří svou zaujatost neumí udržet na uzdě, a píši jen to, co jim vyhovuje. Můj odchod od soudu byl samozřejmě předem domluvený. Šel jsem na pohřeb.

Jak to tedy celé bylo? Kdy a jak vznikl problém mezi vámi a archeology a proč se vše vyhrotilo až po roce? Proč jste to nezačal řešit dříve?

Problémy se vyskytly hned v prvopočátku, kdy archeologové nastoupili na stavbu. Dělali si, co chtěli a nedodržovali žádné dohody mezi námi. Vadilo mi to, ale pořád jsem doufal, že se to rozjede a sehrajeme se. Bohužel se tak nestalo. Celý archeologický výzkum měl trvat čtyřicet dní, ale na staveništi „trampovali“ rok! Kvůli archeologům mi navíc vznikla čtyř set tisícová škoda, kterou jsem platil ze svého, kdy se podkopali pod základovou spáru, což způsobilo utržení stěny. K tomu všemu jsem musel podepsat antidatovanou dohodu, která byla podepsaná v dubnu, ale oficiální razítko je z 1. února.

Počkejte, jak MUSEL podepsat? To trošku zní: „Já nic, já muzikant, a ještě ke všemu mě donutili podepsat dohodu,“ to myslíte vážně?

Já nic, já muzikant určitě ne, ale dohodu jsem podepisoval pod nátlakem. Řekli mi, že když ji nepodepíšu, tak minimálně tři roky se na staveništi nebude nic dělat. Na to všechno existují důkazy.

Podle dostupných indicií za všemi nedorozuměními stojí vedoucí archeologů opavské pobočky Národního památkového ústavu Michal Zezula. Nezkoušel jste si s ním sednout a v klidu a bez emocí si promluvit?

Ano, všechno zpackal Michal Zezula, který mě pak dal i k soudu. A ten jakoby „vstřícný“ krok – domluvme se, jsme lidé – přicházel z jeho strany, ale vždy potom, co jsem je vyhodil ze staveniště, když porušili veškeré dohody, které jsme uzavřeli třeba jen pouhý den předem! Například dohoda o tom, že cokoli se najde, musíme vidět a musí být zdokumentováno, což se nestalo ani jednou. Postupem času už žádné dohody neměly smysl.  

V článku ze dne 26. ledna 2013 autor také píše, že máte v Pubu předměty, které vykopali, to je pravda?

Myslím, že nevěděli, čím by mě dostali, tak si vymysleli, že jsem zničil pět nebo šest sufit. Já jsem ale každou věc uchoval a použil ji do interiéru restaurace. Ty předměty už jsme ale vybagrovali sami, bez archeologů.

Když si sáhnete hodně hluboko do svého svědomí, nenajdete tam, byť malinkou, pochybnost o tom, že jste třeba něco zanedbal, nezjistil si, nepřečetl, jednal zbrkle, zbytečně se rozčílil či něco podobného? Myslíte, že se všem těmto nepříjemnostem dalo předejít?

Nic jsem nezanedbal, tím jsem si jistý. Všechno jsem udělal podle zákona. A kdybych se měl rozmýšlet znovu, šel bych do toho, protože z dlouhodobého hlediska, až všechny nepříjemnosti pominou, to určitě mělo smysl!

Je něco, co vás pořád z celého toho kolotoče tzv. hryže? Koupil jste dům, na dost vysoké úrovni a účelně jste jej zrekonstruoval a místo podpory a povzbuzení jste se dočkal házení klacků pod nohy skoro ze všech stran, nemrzí Vás to?

Částečně máte pravdu. Rozhodně jsem dům nekupoval proto, abych ho zrekonstruoval a čekal vděk – podívejte je, jak krásně jsem vám všem zrekonstruoval kulturní památku, jak vyznělo z vaší otázky. To URČITĚ ne! Koupil jsem ho proto, že má jedinečnou architekturu, líbí se mi. A to, že mi archeologové a památkáři házejí klacky pod nohy, je více než smutné. Kdo jiný by měl mít ten nejvyšší zájem o zachování a praktického využití kulturních památek. Jediní, kdo mi vycházeli vstříc, byli úředníci z krajského úřadu.

Většina archeologických výzkumů v Opavě v minulých letech byla nabízena studentům Slezské univerzity coby brigáda. Není žádným tajemstvím, že tyhle brigády bývají placeny od hodiny. A sem tam se stávalo, že počet odpracovaných hodin nebyl tak úplně znát na výsledcích práce. Máte s tím nějaké zkušenosti?

To jste doslova trefila hřebíček na hlavičku. Vím naprosto jistě, že z devadesáti procent u mě pracovali studenti, kteří se střídali na dvě směny. Jedni přišli s batůžkem v půl osmé ráno, do dvanácti posedávali na lavičce a ve dvanáct je vystřídala druhá parta. Za každého jsem archeologickému ústavu zaplatil sto čtyřicet čtyři korun na hodinu a stávalo se, že za celý den vynesli dva kýble zeminy. Od začátku výzkumu jsem jim navíc dával své tři dělníky, které jsem platil zvlášť, abych urychlil práci a mohl pokračovat v práci navazující. Všechny soudní obhajoby se točí kolem vymlouvání se na špatné počasí, ale když byly ty největší mrazy, najali si pětadvacet posil a udělali nejvíc práce za celý archeologický výzkum!

Po všech tahanicích jste už zřejmě obrněný, ale přece jen – cítíte někdy, že někteří lidé k Vám do restaurace nejdou třeba jenom proto, co si přečetli v tisku?

To nevím, nesleduji to. Každopádně si myslím, že lidé jsou stále ovlivnitelní médií, tudíž je to možné, ale s tím nic nenadělám, takže to neřeším.

V onom článku v Opavském a hlučínském deníku charakterizovali Váš výraz a vystupování cituji: "...s klidem a tváři pokerového hráče...", hrajete poker?

Nehraji.

 

 

Foto: Autor


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz