Janáčkův máj

Moravskoslezský


Chataři, buďte příjemní a lidi přijdou!

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Beskydy jsou čím dál víc plné lidí, ať je léto nebo sníh. Lidi mění životní styl, sportují, běhají…ale i když jich přibývá, nijak se nemění přístup majitelů turistických chat. Člověk se u nich mnohdy cítí jako nezvaný host.

Tak třeba vrch Godula. Přijdete tam v neděli krátce po dvanácté a chcete polévku. Servírka bez mimiky se zeptá, zda vám nebude vadit počkat 40 minut. Odpovíte, že to by vám asi vadilo a zeptáte se, proč trvá nabrání polévky tak dlouho. Dočkáte se neadekvátní reakce, kdy obsluha  zvedne hlas a poučuje vás, že toho má hodně. „Nedivte se, přišli jste v době oběda!,“ dodává na vysvětlenou.

Podobné to mají u Charbuláků na Grůni.  Jídlo roznášel svého času chlapík, kterému vše trvalo. Když to jedni známí vyřešili tak, že si sedli před chatu a rozbalili vlastní svačinu, poslali na ně majitelé hospody psa.

Hodně oldschoolová je taky chata Severka pod Velkým Polomem. Kdybyste chtěli vidět opravdové retro, zajeďte si tam. Pokoje jsou vybaveny nábytkem dětských pokojíků ze 70. let, na kterém zub času zanechal hluboké otisky. Bílá zeď vypadá spíš jako zeď nářků nešťastných dětiček, co tu tráví lyžák. „Je to tu hnusné. Smrdí to tu,“ ulevuje si autor.

Na večeři musíme přijít včas, kuchař je jen do osmi, upozorní přísná vedoucí lokálu. Do toho hraje hlasité techno, které si tu pouští místní údržbář. Jste rádi i za to, jelikož na nedaleké Gírové mají zavřeno a nedáme si tam ani čaj.

Na Lysé hoře se teď staví chaty dvě. Uvidíme, jakou budou mít úroveň. Prostorovou určitě, ale personální? Plesnivka, než ji zbourali, byla pověstná extrémně nepříjemnou obsluhou, která nenáviděla dotaz, na  kofolu. Lidé ji přitom často chtěli. Místo toho, aby ji začali prodávat, stála na pultu obrovská cedule. Kofolu nemáme!

Jsou to děsivé ukázky horské reality. Kdyby se podobně chovali majitelé hospod v údolí, nevydělali by ani korunu. Bohužel těží z toho, že na vrcholu je mnohdy jen jedna hospoda-ta jejich.  


Komentáře

  • marcela Sarkozi : Je to přesně tak. Z výletu na Pustevny jsem si odnesla, kromě turistických požitků také nechuť dát si oběd v hotelu Radegast, který je na vrcholu jediný. Klobása na plasťáku za pětačtyřicet. To už je opravdu tragické, záchody za peníze, dřevěné posezení na spadnutí a unylá obsluha. Vždycky když za mnou přijedou známí, vezmu je tam, je tam krásně, no a nasmažím řízky.

  • Kateřina Piechowicz : Marci, to jsi měla zajít do Libušína, to je snad jediná opravdu repre hospoda v Beskydech.

  • Petr Bohuš : hlavně na Vánoce, na Štědrý den to je super :-)


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz