Janáčkův máj

Moravskoslezský


Mluvčí hasičů Petr Kůdela: Vyprošťujeme kamiony z příkopů, i lidi z vany

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Hasič je prý spolu s lékařem nejprestižnější a nejuznávanější povolání.  Lidé hasiče obdivují za jejich nasazení, věří, že si umí si poradit v každé situaci. A je to skoro tak. Tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela by mohl vyprávět, kolikrát se hasiči ocitli před zdánlivě neřešitelným problémem a nakonec ho zvládli a při tom zachránili lidské životy.

Hasiči by podle svého názvu hasit požáry, ale ve skutečnosti dělají mnoho jiných věcí, že?

Likvidace požárů, to je jen dvacet procent. Kromě toho vyprošťují kamiony, likvidují ekologické havárie, nebo třeba zachraňují divokou zvěř a ptáky z vody, studní, kanalizací, stromů. Dokonce už několikrát převáželi do nemocnice extrémně těžkého pacienta, kterého záchranáři nemohli unést, respektive ani se jim nevešel do sanitky.

To zní bizarně.

To ano, takový člověk se na nosítka nevejde, takže nezbude, než ho položit do plachty a v té ho vynést.

Ale to jsou výjimečné případy, že?

Ani ne, může to být v rámci kraje i jednou měsíčně. Je to rutina. I když stává se, že se to zkomplikuje. Jednou naši chlapi vyprošťovali silnou ženu, která uvízla ve vaně. Bylo to velmi problematické, odhaduji, že to pro ni bylo svým způsobem nedůstojné, jenže do naplat. Hlavní je, že se to podařilo.

Každý zásah je jiný, které dovednosti musí hasič mít?

Hlavní je dobrá fyzická kondice. Mezi našimi kluky je spousta aktivních sportovců, toho využijí při získání odbornosti  lezce či leteckého záchranáře. Mnohdy zachraňují lidi ve výškách, třeba paraglidistu, co se drží špičky smrku a nemůže slézt.  Ale musí mít znalosti třeba z biologie. Když naši odchytávají hady, je výhodou umět poznat, jestli je jedovatý nebo ne. Kolikrát lidi ječí, že mají doma mambu a ona je to užovka nebo dokonce slepýš. Onehda zase v Havířově chytali amazoňana, papouška, který uletěl. Nešlo to, až nakonec náš hasič povídá: Dejte mi piškot, to mají papoušci rádi. A zabralo to, pták se nechal nalákat. A slyšela jste o tom, jak chytali netopýry? To bylo v paneláku, tuším taky v Havířově, blízko lesíka. Majitel bytu nechal v horkém letním dni doširoka otevřené okno a odešel. Mezi tím mu tam vlétlo do chládku padesát maličkých netopýrů. Byli za skříní, ve váze, všude. Kluci je pochytali a pustili do přírody. Jen na koberci zůstala hromádka z netopýřích hovínek. Ale třeba i z oboru včelařství musí něco umět, když jedou sebrat ulítlý roj včel. Další důležitá dovednost je znalost chemie – když se likviduje rozlitá nafta, nebo při nehodě vozidla, převážejícího neznámou látku. A taky musí umět plavat.

Promiňte, ale ještě k těm zvířatům, proč jezdíte třeba k netopýrům vy a ne ochránci přírody, biologové?

Protože by to trvalo půl dne a na to není čas. Jde o to, co nejdříve pomoci postiženým lidem.

Jak to tak poslouchám, tak hlavně fyzičku musí mít chlapi výbornou? Můžete přiblížit, jak až dobří musí být?

Kdybyste chtěla uspět u vstupních testů k hasičům, musela byste zvládnout aspoň padesát kliků, padesát leh sedů a uběhnout dva kilometry za osm minut.

Ale musela bych projít i psychickými testy, viďte?

Ano. Ty odhalí každou psychickou nevyrovnanost. Psychické testy jsou také obrovské síto.

Kolik lidí se tedy hlásí do vašich řad a kolik jich ve skutečnosti má šanci uspět?

Řeknu vám to na příkladě. Před dvěma lety jsme v Ostravě-Přívoze a v Nošovicích otevírali stanici. Potřebovali jsme nabrat šestašedesát hasičů. Přihlásilo se víc než sedm set zájemců. Hodně z nich fyzicky odpadlo, další na psychotestech.

Teď se zeptám na vzdělání. Musí mít hasič nějakou speciální školu?

Není to podmínka, ale spíš výhoda. Dnes existují požární učiliště a ještě celá Fakulta bezpečnostního inženýrství  na Vysoké škole báňské-TU. Nenavazuje to na sebe. Takže na Báňskou může jít třeba gymnazista.

A co ženy? Mají šanci uspět?

Žádný zákon to nezakazuje, ale my tu nemáme ani jednu. Myslím v řadách výjezdních hasičů. Větší šanci mají u jednotek dobrovolných hasičů a jsou tam.

Je vidět, že jste nejen mluvčím, ale také velkým fandou hasičů. Nemrzí vás někdy, že nemůžete být aktivnější?

V dětství jsem byl dobrovolným hasičem, ale pak se mi zhoršil zrak a svůj zájem jsem zaměřil na češtinu a novinařinu. V práci mluvčího hasičů spojuji obojí – a jde tu o život.

Patříte k nejochotnějším mluvčím, co znám, jak dlouho to děláte?

Bude to sedm let.

Jako jeden z mála máte novinářskou praxi, viďte?

Byl jsem nějakou dobu v MF Dnes a v ČTK. Dobrá zkušenost. Jako mluvčí si teď mnohem víc uvědomuji, co mám novinářům posílat a jak s nimi komunikovat. Myslím, že mnozí z nich se mnou rádi komunikují, občas si neodpustím nějaký vtípek.

A taky fungujete nonstop, přes víkendy.

Ano, obvykle dva víkendy v měsíci mám službu, střídáme se s kolegou, který pracuje jako operační důstojník. Požáry a tragédie, o kterých je potřeba informovat, se dějí i o víkendu. A klidně v noci. A v 21. století nemůžeme dostat informaci pozdě. Vzpomínáte třeba na povodně? Každý seděl doma u televize a čekal na nové informace. Nemůžu si dovolit vypnout na víkend mobil.

Jak relaxujete, když nepracujete?

Rád se rýpu na zahrádce anebo třeba hraju fotbal, florbal či volejbal. Také zpívám hned ve dvou smíšených sborech, řekněme na vyšší amatérské úrovni. Když rostou houby, tak se tím někdy nechám doslova zblbnout. Jednou jsem jich domů nanosil tolik, že jsem pak měl zákaz houbařit.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz