Janáčkův máj

Moravskoslezský


Středoškoláci potvrdili, že se vyznají v energetice

Naposledy upraveno: 03.06.2013 14:34
vítěz Vojtěch Sivek transformátor v rozvodně Nošovice

Ostrava - Celkem 29 studentů z devíti středních škol složilo v pátek 31. května Energetickou maturitu ve společnosti ČEZ Distribuční služby. Během tří dnů „náctiletí“ poznávali vše, co souvisí s rozvodem elektrické energie či s prací pod napětím.

„Jaderné nebo Energetické maturity jsou třídenní stáže přímo v elektrárně nebo na pracovištích Skupiny ČEZ. Vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy a praktické semináře. Studenti získají konkrétní představu, jak se v jednotlivých úsecích pracuje,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer strategického náboru Skupiny ČEZ.

Studenty zaujalo pracoviště diagnostiky. Zde například zjistili, že slabá místa v sítích odhalí termovizní kamera, nebo že v celé republice existuje tři a půl milionu odběrných míst, u nichž je nutné pravidelně kontrolovat jejich stav a také stav celé rozvodné soustavy, aby bylo možné předcházet případným poruchám a výpadkům. Zajímavé informace získali i o tom, jak se plánují odstávky a jak se řídí rozvodna.

 

Projekt je specifický tím, že rozšiřuje teoretické znalosti a současně poskytuje příležitost poznat konkrétní pracoviště a odborníky. Naši možná budoucí kolegové absolvují zajímavé přednášky, exkurze a v neposlední řadě naváží kontakt s vrstevníky z dalších škol, kteří mají podobné zájmy,“ přibližuje smysl vzdělávací mise Martina Sýkorová, náborová specialistka ze Skupiny ČEZ. „Energetická maturita zaměřená na distribuci elektrické energie proběhla již po třetí,“ dodává „a opět jsme ji připravili s důrazem na dobrou atmosféru a vyčerpávající informace.“

 

Letos se Energetické maturity zúčastnili studenti z Ostravy, Plzně, Frýdku-Místku, Mohelnice, Karviné, Liberce, Lipníku nad Bečvou a Frenštátu pod Radhoštěm. O výběru „maturantů“ rozhodli pedagogové těchto škol. Ti totiž nejlépe vědí, kteří z jejich žáků mají o energetické obory opravdový zájem a chtějí se jim věnovat i v budoucnu. Vítězem se stal Vojtěch Sivek ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky v Ostravě: „To, že budu mít celý test bez chyby, mne překvapilo. U dvou nebo tří otázek jsem si totiž nebyl jistý. Ale překvapil mne i program energetické maturity. Dozvěděl jsem se konkrétní informace z praxe, takže už mám představu, co která profese obnáší a to je pro mé další rozhodování důležité.“

 

 

Seznam zúčastněných škol:

 

Střední škola elektrotechnická a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky z Ostravy, VOŠ a SPŠE z Plzně, Střední průmyslová škola z Frýdku-Místku, Střední průmyslová škola elektrotechnická z Mohelnice, Střední škola techniky a služeb z Karviné, SPŠSE a VOŠ z Liberce, Střední škola elektrotechnická z Lipníku nad Bečvou a jako poslední Gymnázium a střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky z Frenštátu pod Radhoštěm.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz