Janáčkův máj

Moravskoslezský


Důstojný život na Ukrajině

– PR aktivity, Diecézní charita ostravsko-opavská

Zapadlá horská vesnička na Zakarpatské Ukrajině. Vesnička? Spíše několik domů, ke kterým vede stěží sjízdná cesta. Z komína jednoho z domů, které vypadají jako opuštěně, se kouří. V domě žije paní Hafija, která letos oslaví 92. narozeniny.

I přes svůj vysoký věk paní Hafija ráda čte a svůj volný čas nejraději tráví modlitbou. Nohy jí přestávají sloužit, ale stále je schopna si ve svém pokojíku uklidit a umýt se. V domě nebydlí sama. Žije s ní ještě její zeť, který však začal po smrti její dcery pít a proto se na něj nemůže v ničem spolehnout. O dům se nemá kdo starat.

Osamělým seniorům a lidem se zdravotním postižením se již od roku 2004 snaží pomáhat Středisko humanitární pomoci Diecézní charity ostravsko-opavské ve spolupráci s Oblastní charitou Třebíč. Projekt, který je obdobou projektu Adopce na dálku, pomáhá seniorům bez dostatečných finančních prostředků, osamělým seniorům, kteří mnohdy nemají kde bydlet či zdravotně postiženým. Tyto osoby zůstávají mnohdy samy v opuštěných domech, jelikož jejich příbuzní buď zemřeli, nebo se odstěhovali za prací do zahraničí.

„V podhorských oblastech Zakarpatské Ukrajiny dosud nefunguje systém sociálního zabezpečení a péče o sociálně ohrožené skupiny, na který jsme zvyklí u nás. Žije zde mnoho osamělých, nemohoucích seniorů, pobírajících velmi nízký důchod. Stále je však řada důchodců zcela bez příjmů. Poskytovaný důchod zdaleka nestačí na pokrytí základních životních potřeb, jako je především jídlo, ošacení, otop a léky“, potvrzuje vedoucí Střediska humanitární pomoci Ondřej Rozkopal.

Projekt tak umožňuje zájemcům podporovat vybrané seniory, kterých je v současné době v databázi Střediska na tři stovky. Dárci takto podpoří seniora pravidelným finančním příspěvkem, který slouží především na zakoupení jídla, hygienických prostředků, inkontinenčních pomůcek, léků, otopu apod. „Mezi našimi donátory je zájem o osobní setkání s člověkem, kterého podporují. Proto minimálně jednou ročně podnikáme zájezdy pro osoby, které se chtějí osobně setkat s „jejich“ seniorem na Ukrajině. Tyto výlety se nám osvědčily. Mnohdy mezi těmi lidmi vznikají přátelství, pomoc se tak stává osobní a donátoři jsou zároveň ujištěni, že jejich příspěvky nekončí na neznámém účtu, ale opravdu pomáhají“, popisuje vztah mezi dárci a „adoptovanými“ seniory Ondřej Rozkopal.


Komentáře


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz