Janáčkův máj

Moravskoslezský


ZAHAJUJEME 60. SEZÓNU!!!

Zahajovací koncert diriguje Petr Altrichter

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí ve dnech 12. a 13. září 2013 do jubilejní 60. koncertní sezóny . A je  příznačné, že ostravský filharmonický orchestr honosící se jménem jednoho z našich nejproslulejších a v rámci světové moderny nejvýznamnějších autorů - Leoše Janáčka - neopomenul v programu zahajovacího koncertu tvorbu tohoto velikána. Pro úvod sezóny byla vybrána jeho Sinfonietta.

Janáčkova filharmonie Ostrava se k odkazu skladatele úzce spojeného se zdejším regionem hlásí jako k „rodinnému stříbru“ po celou dobu své existence. Neuplynula jediná sezóna, při níž by se z koncertního pódia nelinuly melodie charakteristické pro svérázný rukopis tohoto umělce. Přičemž je nutné poznamenat, že zařazování Janáčka do repertoáru, není věc jednoduchá. V české kotlině se slova o proroku a domovu dají aplikovat i na Janáčka, na rozdíl od zahraničí, kde si své pevné místo mezi skladateli 20. století již vydobyl. V této souvislosti lze volně parafrázovat sentenci dirigenta Františka Jílka, že k pochopení Janáčka „je nutno poslouchat jeho hudbu často a dlouho“. Janáčkova filharmonie se tuto myšlenku snaží naplňovat a pomáhá svým posluchačům objevit krásu, originalitu a neopakovatelnost Janáčkova díla.

Ještě než se sálem Domu kultury města Ostravy ponesou známé úvodní tóny Sinfonietty, zaznějí dvě skladby dalších českých autorů. Koncerty zahájí Filharmonické tance z pera Jana Nováka a následovat bude Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 B. Martinů, v němž sólo přednese vynikající interpretka Michaela Fukačová. Orchestr bude řídit uznávaný dirigent, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, Petr Altrichter, který o dramaturgii koncertu prohlásil: „Jan Novák, Martinů, Janáček – to vše je tak úžasná hudba, že k tomu netřeba něco dodávat.“

 

***

 

Zahajovací koncert 60. sezóny                      

Společenský sál Domu kultury města Ostravy
12. a 13. 09. 2013       v 19 hodin

 

Program:

Jan Novák: Filharmonické tance

Bohuslav Martinů: Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 H196

Leoš Janáček: Sinfonietta

 

Účinkují:

Michaela Fukačová – violoncello

Janáčkova filharmonie Ostrava

Petr Altrichter - dirigent

 

Vstupné: 200-240 Kč
www.jfo.cz
abonma@fo.cz (597489466)

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz