Janáčkův máj

Moravskoslezský


Zneuznaný poeta Žito

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Kouzelník Žito je prý naše velká naděje. Bývalý hudebník Daniel Landa se zřekl veřejně své identity i kariéry a prohlásil se za bojovníka se zlem - Kouzelníka Žita. Samozvaný ochránce země bere spravedlnost do vlastních rukou a vyráží do bitvy hrozbou, že nám všem  dá do držky……povede boj vskutku nelítostný. Půjde na to skrz vrcholový sport. Bude rejdit na žralocích a létat jako akrobatický letec.

Přemýšlím, jak to technicky útok povede. Bude nás neposlušné bombardovat a nebo práškovat? Bude na nás svítit laserovým paprskem? Stříkat vodu do očí?

Daniel Landa řekl ve svém proslovu na Slavících mnoho. Kdyby to nebyl on, někdejší skin, který kdysi bezostyšně veřejně hajloval, možná bych se pod půlku jeho projevu i podepsala. Jenže to by mě nesměl rozesmát k slzám v druhé polovině vystoupení. Odchází prý proto, že nás jeho muzika neoslovuje. Přitom je tak dobrá. On se pro posluchače obětoval. Mnohdy psal písně jen proto, že musel desku dokončit. Abychom měli, co poslouchat.

Tvorba Daniela Landy mě teda vážně nikdy nebrala. A přitom nemá hloupé texty! Dokonce mají poetiku. Jenže i kdyby jeho hudba byla sebeněžnější, vždycky ztěžkne stejně jako nohy v kanadách a Landa do ní pokaždé zamíchá prvky primitivního dupáku.

S duší básníka se musí člověk narodit. Tak to je. Když je někdo na verše příliš těžkopádný, nepomůže kohout, kšiltovka, král králů a už vůbec ne pěsti.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz