Janáčkův máj

Moravskoslezský


V elektrárně vyměnili obří ventilátor

Naposledy upraveno: 24.01.2014 09:33
Elektrárna Dětmarovice

V Elektrárně Dětmarovice vyměnili ventilátor kouřových spalin. Při maximálním zatížení spotřebuje za 50 minut tolik energie jako průměrná česká domácnost za celý rok.

 

 

Jeho velikost je impozantní, konce lopatek obíhají kruh o průměru 4,5 metru. Každá měří 80 centimetrů a celkem jich je 18. V elektrárně slouží k protlačení spalin z kotlů přes odsiřovací zařízení, které zbaví kouřové plyny síry.  

 

Původní ventilátor sloužil v elektrárně 15 let. Disponoval mechanismem pro natáčení lopatek, což mělo dvě nevýhody. Natáčecí mechanismus byl náročný na údržbu a vyznačoval se vysokými ztrátami při nízkých výkonech. Lopatky se točily stále stejnou rychlostí a regulace probíhala jejich natáčením, tedy snižováním jejich účinnosti. Elektrická energie pak v těchto režimech přicházela nazmar. Nové řešení, které jasně demonstruje vývoj technologického pokroku za zmiňovaných 15 let, již natáčecí lopatky nepoužívá. K regulaci celého ventilátoru je použit frekvenční měnič, který napájí motor ventilátoru. Otáčky jsou tedy vždy úměrné potřebám elektrárny a spotřeba energie je tím nižší, čím nižší jsou otáčky elektromotoru.  „Mimochodem jedná se o největší měnič frekvence použitý ve Skupině ČEZ,“ říká Vlastimír Kontrik ředitel elektrárny a doplňuje: „Od nové koncepce, kterou vymysleli naši pracovníci, si slibujeme až poloviční úspory elektřiny a to už je znát. Nové řešení nám přineslo také jemnější regulaci, spouštění bez proudových rázů a plynulé zatěžování soustrojí.“

 

Elektrárna Dětmarovice je svým instalovaným výkonem 800 MW největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie a více než 800 000 GJ tepla. Pro představu se jedná o spotřebu elektřiny přes 700 000 domácností. Teplem pak zásobuje města Bohumín a Orlovou.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz