Janáčkův máj

Moravskoslezský


Osvětlení frekventovaného přechodu v Hodslavicích zvýší bezpečnost chodců

přechod

Rodiče s dětmi, kteří denně přecházejí přes hodslavský přechod v blízkosti Základní školy Františka Palackého, se mohou ode dneška cítit bezpečněji. Přibylo na něm totiž osvětlení za 265 tisíc korun, které díky úspěchu obce v celostátní anketě zaplatila Nadace ČEZ. Přechod přes velmi vytíženou silnici získal takto financované osvětlení jako první v Moravskoslezském kraji. Letos se dočká ještě přechod v Bašce, ve Zlínském kraji získá nová světla přechod ve Starém Městě. Celkem jich bude v celé ČR 35.

 

Osvětlení přechodu, který vede přes hlavní silnici spojující Nový Jičín a Valašské Meziříčí, uvítala starostka Hodslavic Pavla Adamcová. „Vzhledem k blízkosti základní školy se po přechodu pohybují hlavně děti, a ty jsou v silničním provozu nejzranitelnější. Nová světla zvýší jejich bezpečnost, protože řidiče už na dálku upozorní, že mají preventivně přibrzdit,“ uvedla.

 

Zařazení přechodu v Hodslavicích mezi vítěze v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji „posvětila“ odborná komise z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP. Tuto volbu vysvětluje koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj Pavel Rakus: „Přechod vede přes nejfrekventovanější silnici v obci a jeho nové osvětlení výrazně zvýší bezpečnost chodců i řidičů. Při snížené viditelnosti totiž není člověka, který přechází, téměř vidět. Devět z deseti řidičů při dopravních nehodách s chodci říká, že chodce neviděli vůbec nebo tak pozdě, že už nestačili nehodě zabránit.“

 

Cesta k osvětlení přechodů začala vloni na jaře, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly
70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Loňský ročník se setkal s neuvěřitelným ohlasem. Do hlasování se zapojilo přes 100 tisíc lidí. Nebezpečných, nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně, proto jsme se rozhodli v nápravě tohoto stavu pokračovat i letos,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ. Za pouhý měsíc obdržela Nadace ČEZ prostřednictvím grantového řízení na osvětlení nebezpečných přechodů 31 žádostí. Během následujících dvou týdnů z nich správní rada vybere 11 projektů, které budou podpořeny až do výše 200 tisíc korun.

 

Další fakta:

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. V roce 2013 se na přechodech událo 1 283 nehod, z toho 28 bylo smrtelných.

  • Osmou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 957 nehod, při nichž zemřelo 23 chodců.

  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65%.

  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.

  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

 

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací na www.nadacecez.cz

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz