Janáčkův máj

Moravskoslezský


Usměvavé tváře Šumbarku: Denisa a Valentina

Obě jsou menší vzrůstem, triko z chlapské uniformy musí zastrčit hluboko do kalhot. Přesto mají Denisa Kolárová a Valentina Pokutová mezi šumbarskými obyvateli velký respekt všichni je uctivě zdraví. Ženy pracují jako asistenti prevence kriminality městské policie, strážníkům pomáhají komunikovat zejména v romských rodinách. Lidé se jim často svěřují, víc než strážníkům.

Je mimořádně parno, na ulicích klid. Kdo může, schovává se před sluncem doma. Klidné šumbarské dopoledne. „Už jsme dneska řešili jednu sousedskou hádku, ale nic hrozného. Kolikrát stačí jen zklidnit vášně, lidi se domluví, když chtějí,“ vysvětluje Valentina Pokutová.

Asistentky slouží osmihodinové směny, většinu času tráví v ulicích. Během školního roku hlídají u přechodů pro chodce před školami a kontrolují záškoláky. O prázdninách dohlížejí na děti na hřištích. Když odněkud zaslechnou křik a hádku, jdou zjistit, co se děje. „Lidi nás neberou jako policajty, ale jako jedny z nich. Ke složitějším případům stejně voláme hlídku městské policie,“ doplňuje Denisa Kolárová.

Než k městské policii nastoupily, byly obě ženy nezaměstnané. Osmačtyřicetiletá Valentina působila10 let jako pedagogická asistentka ve zvláštní škole, poté 4 roky na Střední odborné škole řemesel a služeb v Havířově - Šumbarku.  Při zvedání postiženého klienta si však poranila záda, dva roky zápasila s nemocenskou. Nakonec se ocitla na úřadu práce. Dvaatřicetiletá Denisa Kolárová vystudovala veřejnou správu a poté pracovala na Okresním úřadě Karviná. Denisa i Valentina se dostaly k městské policii na doporučení sociálního pracovníka, který si všiml, že jsou šikovné a na novou pozici asistenta prevence kriminality by se mohly hodit. Nejprve sloužily na poloviční úvazek, od července pracují naplno.  Šumbark budou při odpoledních směnách obcházet i večer.

Svou práci si Denisa s Valentinou pochvalují. Mohou komunikovat s lidmi a to obě ženy baví, ale také proto, že výsledky jsou opravdu vidět. „Lidé na nás zpravidla reagují dobře. Nestalo se, že by nám někdo řekl: Co tu chcete, jděte pryč, nechte nás na pokoji! Berou nás vážně a poslechnou. Například nedávno si jedna paní stěžovala na sousedku, že jí kočka utíká z balkonu a chodí si ulevit do dětského pískoviště.  Majitelku jsme upozornili, aby si zvíře ohlídala, představte si, druhý den byla kočka na vodítku. To je pro nás velké zadostiučinění,“ říká Valentina Pokutová.

Povídáme si o Šumbarku a jeho problémech. Denisa i Valentina se tu pohybují téměř denně, lokalitu dobře znají. „Nezaměstnanost a nízké vzdělání některých místních obyvatel je asi největší neštěstí,“ shodují se obě. Spousta lidí nemůže najít práci, protože třeba ani nezvládne pracovní pohovor. „Mnozí by přitom pracovat chtěli, snaží se, ale který zaměstnavatel by si vzal do týmu chlapa nebo ženskou např. bez nebo s nedostatečným vzděláním, se špatnými komunikačními dovednostmi, nebo kteří přijdou žádat o práci například neupravení,“ zamýšlí se Denisa. Problémy vznikají v rodinách už při výchově malých dětí. „Rodina dítko ovlivňuje, a pokud mu nedá patřičné zázemí a vzdělání, vyroste z něj chudák, který v konkurenci na trhu práce neobstojí,“ doplňuje ji kolegyně. Podchytit výchovu malých dětí, to je podle nich alfa a omega změn nejen na Šumbarku, ale ve všech podobných lokalitách, kde žije hodně sociálně slabých lidí.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz