Janáčkův máj

Moravskoslezský


Draci se uhnízdili v Avionu

 Společně se stěhovavými ptáky zaznamenali obyvatelé Ostravy počátkem května zcela nečekaně i přílet bájných draků. Pět obrovských saní zabloudilo na sever Moravy z nedalekého Polska a k hnízdění si vybralo obchodní centrum Avion Shopping Park. Podle informací vedení centra již v Avionu nakladly i vejce. Odborníci však tvrdí, že draci setrvají v centru maximálně měsíc a kolem 23. května by mohli odletět dál za hranice České republiky zpět na sever. ,,Draci nás zaskočili, ale začínáme si na sebe vzájemně zvykat. Věřím, že i návštěvníci ocení toto nevšední oživení centra a především mírumilovnost draků," komentuje situaci Kateřina Ježková, ředitelka Avion Shopping Parku v Ostravě.

            Nad hlavami návštěvníků ostravského Avionu se tak v těchto dnech vznáší například skeletový drak, jehož křídla zabírají téměř 50 metrů čtverečních a je velmi dobrý letecký akrobat. A pozor, jeho dech dokáže roztavit kámen! Své vejce nejraději klade v sopečné oblasti a zrození jeho potomka bývá provázeno masivní erupcí sopečného popela. Asi nejnebezpečnější část obchodního centra je nyní u prodejny H&M a Datart, kde se usadil extrémně agresivní Červený drak, jehož drápy i zuby jdou nezvykle ostré. Jeho řev může vyvolat i zemětřesení. Červený drak je znám svou zálibou ve vzácných kamenech a přezdívá se mu dračí straka. Návštěvníci by si tak měli dávat pozor na své třpytivé šperky. V galerii u prodejny New yorker u vchodu z ulice Výškovické narazíte na mírumilovného krále draků - Zlatého pouštního draka a jeho obrovské zlatavé vejce. Je to nejznámější dračí druh vůbec. Zajímavý je především tím, že jeho třpytivé šupiny absorbují sluneční energii. Nedaleko tohoto dračího krále se krčí nejmenší dráček lesní-zmijovitý. Ten dorůstá pouhých 2,5 až 3 metrů a má pouze přední pár nohou. Je považován za „staršího bratra“ dnes žijících hadů. Stejně jako hadi využívá pro lov své jedové zuby. Takže i když je malý, je třeba se mít na pozoru, zvlášť nyní, kdy se mu vylíhlo mládě... Zřejmě vodu hledá v nové jídelní zóně nejimpozantnější ze všech mořských draků Kraken. Obývá jak slané, tak sladké vody a v Avionu vody nemá příliš. Jde o nejdelšího vodního tvora, dorůstá do délky až 200 metrů. Tento drak má silně vyvinutý teritoriální instinkt. Téměř každá námořní výprava, která se dostala do jeho vod, skončila tragicky.

            Neviděli jste ještě nikdy draka? V tom případě zavítejte do Bájného světa draků v Avionu, který zde bude k vidění jen od 2. do 23. května! Připraveny jsou dokonce i komentované prohlídky s průvodcem zdarma. Ty budou probíhat vždy o víkendu (4. a 5. 5., 11. a 12. 5., 18. a 19. 5.) a mimořádně také 8. 5. v den státního svátku. Čtyřicetiminutová prohlídka začíná vždy v celou hodinu od 11 do 18 hodin. Start výpravy do Bájného světa draků je od stánku u prodejny Datart. Prohlídky se může zúčastnit vždy maximálně 30 osob, je však možná rezervace.  Komentované prohlídky s průvodcem budou po dohodě probíhat i v pracovní dny pro skupiny dětí z mateřských nebo základních škol, a to od pondělí do pátku od 9 do 13 hodin. V tomto případě je rezervace nutná.   

Informace a rezervace prohlídek: T: 604 228 514, případně e-mail: vystavadraku@apicom.cz .

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz